znak Božic
 Co se děje...
Božická kaplička se změnila
Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, jaké pozdvižení na vsi způsobí nejnovější oprava jedné z nejvýraznějších božických památek a dnes se nebojím říct i dominant, a to božické kapličky – zvonice sv. Floriána.
Protože se mě zmíněná oprava osobně též dotkla, rád bych ji tímto článkem uzavřel. O dotaci na opravu této památky (a sochy sv. Donáta) zažádala Obec Božice. Jak píše v posledním čísle Novin Niva místostarosta Ing. Zdeněk Čurda, jednalo se o podporu z Ministerstva pro místní rozvoj na opravu zvonice a sochy sv. Donáta. Náklady byly ve výši 400 000 Kč, z toho dotace z MMR činila 70%, tj. 280 000 Kč a 120 000 Kč dala obec ze svého rozpočtu. Opravy obou památek byly nadstandardní a v jejich rámci bylo upravováno rovněž okolí obou památek.
Realizací oprav byla pověřena firma TS Hrušovany n. Jev. Ze strany obce měl s firmou spolupracovat poradní sbor. Ke konečné kombinaci barev na kapličce bych dodal: Nenavrhoval jsem modrou barvu, jenom jsem nebyl proti jejímu použití, bude-li zvolen vhodný odstín, a to z následujících důvodů:
1) Při zkoumání dříve použitých barev, byla v podkladových vrstvách zjištěna i modrá
2) Modrá barva je základní barvou Božic (s ní ještě žlutá) a je podkladovou barvou božické vlajky a božického znaku
3) Modrá barva je základní podkladovou barvou nové vlajky brněnské diecéze, do níž patří i Božice
4) Vnější okenní výklenky kapličky byly původně vyzdobeny sochami ochránců před vodou a ohněm sv. Floriána a sv. Šebestiána a svatými obrázky. Ochrana před vodou – samozřejmě barva modrá!

Kaplička má zbrusu nové vchodové dveře a za všeobecného souhlasu byla provedena opatření týkající se odizolování kolem stavby a vybudování přístupového historizujícího cihlového chodníku, který současně poslouží i ostatním chodcům. Ořezání lípy je věcí názoru. Kdyby bylo na ně, tak bych lípu odstranil úplně a vysadil zde jinou zeleň. Na všech historických fotografiích i kresbách, kde je lipka ještě mladým stromkem, vyniká kaplička! Za vzrostlým stromem je utlumená. Pomohla jí – podle mého názoru – až právě nová kombinace barevného ladění v duchu národní trikolory: červená střecha, modré obrysy a bílé plochy! V rámci úprav by měla být odstraněna i reklama a měla by zde být umístěna lavička.

Na fotografiích je vidět též leccos zajímavého. Tak třeba na fotografii někdy z 20. let minulého století vidíme, že kaplička měla světlé (bílé?) hrany a barevné vnitřní plochy: Každá plocha jiným barevným odstínem. Jakým? To nevím. Možná si vzpomenou kolonisté - někdo z bratrů Jandáskových, paní Horová, pan Čurda? Pro porovnání s nedávnou minulostí přidávám dvě fotografie. Nejsem přesvědčen, že kaplička tam vypadá lépe. Byla to spíš síla zvyku. Teď to prostě bude trošku jiné a snad se s tím nějak vyrovnáme. Určitě máme v naší obci na pořadu dne důležitější věci.


Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.