znak Božic
 Co se děje...
Božická zákoutí: Velké, širé rodné lány
Básník Josef Václav Sládek by z nás měl určitě radost. Když psal svoji slavnou báseň, rozplýval se sentimentálně nad něčím, co stejně pomalu mizelo. Stejně tak jako náš krajan malíř Alfons Mucha si závěr své umělecké tvorby zpestřil staromódní agitkou rozměrných pláten nazvaných Slovanská epopej, o níž se nyní vede litý boj mezi Prahou a Moravským Krumlovem.
Jedna vášnivá, emocemi zahlcená diskutérka, či jeden vášnivý, emocemi zahlcený diskutér našeho fóra se pustili do osudu zmizelého ostrůvku Božického rybníka. Jelikož jsem byl autorem krátké reportáže, jež byla odpovědí na historickou fotohádanku, cítím potřebu toto téma nyní dokončit. Ne máváním smlouvami s výčitkami, ne hartusením a spíláním, ale několika fotografiemi z našeho okolí. Aby měl Josef Václav Sládek radost, jak jsou naše „velké, širé, rodné lány, krásny na vše strany“. I u nás v Božicích, které asi nikdy nenavštívil. Možná na rozdíl od Alfonse Muchy (narozen roku 1860), který začínal v letech 1881 – 1885 jako malíř pokojů u hrušovanského hraběte Edvarda Khuena-Belassiho, mj. milovníka krásného přírodního panoramatu kolem tří rybníků v Hoja, zvláště u Hraběcí studánky chráněné od roku 1810 pískovcovými deskami, jež jsou docela blízko Božic. Bezpečně víme, že mladý Alfons (tehdy se mu ještě mohlo o umělecké dráze, která jej nakonec potkala, jenom zdát) vymaloval části hraběcího zámečku Emin (malby a několik Mistrových obrazů bylo zničeno po požáru zámku roku 1948), jídelnu hrušovanského zámku, možná i dnešní hrušovanskou radnici (malba byla odkryta při opravě radnice koncem 90. let minulého století, viděl jsem ji na vlastní oči) a do Božic se mohl zajít jen tak podél toku řeky Jevišovky ze zvědavosti podívat! Třeba na krásný barokní most z pálených cihel se dvěma nosnými pilíři a třemi zděnými oblouky přes Jevišovku, než ho strhla prudká jarní povodeň v roce 1888, o níž se nám dochovala zpráva spojená s prelátem Maxem Mayerem z Ahrdorffu a Wallersteinu (viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=060720081 ).

P.S. A jak to bylo doopravdy s ostrůvkem na Božickém rybníku, to by nám mohl nejlépe říct tehdejší starosta Ing. Zdeněk Čurda. Neznám nikoho kompetentnějšího. Osobně mě však víc potěší, pokud mi někdo ze čtenářů pošle (nebo zapůjčí) foto Božického rybníka ještě s ostrůvkem. Ať je foto v jakémkoliv stavu a jakékoliv kvality. Již dopředu upřímně děkuji.


Mgr. Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.