znak Božic
 Co se děje...
Jak to vidí jinde: Pohled z nižšího patra politiky
Dostaly se mi v poslední době do rukou místní tiskoviny, které vycházejí v jiných oblastech Znojemska. Uvědomil jsem si při jejich pročítání, jak důležité je třeba publikované slovo a názor starosty. Jeden takový „pohled z nižšího patra politiky“ jsem pro nás všechny dnes vybral. Bude více než žádoucí, když se nad názorem jednoho pana starosty, nejen zamyslíme.
„V místní správě pracuji 14 let. Zkušenosti mám jako člen zastupitelstva, místostarosta v obci B. a nyní jako starosta obce P. Všechny tyto funkce byly a jsou v mém případě neuvolněné. Od roku 1991 vlastním soukromou firmu a podnikám.
V roce 1990, když jsme začínali, převažoval u mě pocit nadšení, že stojím u zrodu samostatného obecního úřadu v naší obci. O tom, jak úřad funguje jsem neměl tušení. Bylo mi 21 let. Lidé k sobě měli blízko a členství v samosprávě pro mě bylo ctí. V našich podmínkách to všechno bylo o slušném přístupu a osobním jednání. Lidé u nás byli – až na malé výjimky – vstřícní a ochotní přiložit ruku k dílu. S odstupem času mi připadá, že se daleko víc používal selský rozum. Nepamatuji se, že bychom v té době hlasovali jinak než navrhoval starosta, který pro nás byl vzor a autorita. Slovo opozice mi nic neříkalo. Nebyly počítače, fungoval okresní úřad, který nám byl nápomocen a často nás upozornil na možnost získání dotací, s jejichž vyřízením nám pomáhal.
V dnešní době mi z pohledu nezávislého starosty připadá vše poněkud složitější. Okres nám zrušili, kraj je daleko a bez politické příslušnosti je vše těžší.“
Pan starosta se pak ještě vyjadřuje k otázkám obecních financí a dotací. Svoji jasnou a srozumitelnou zpověď zakončil několika doporučeními pro obce, občany, mladé a jejich rodiče, zaměstnavatele a zaměstnance a také politiky. Poctivým politikům vzkázal: „Pracujte pro občany a držte se!“, těm nepoctivým politikům říká: „Jděte od toho!“

Ve Zpravodaji svazku obcí při formanské cestě č. 1/2009 vyjádřil svůj názor na komunální politiku František Kašík, starosta obce Prokopov.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Vybral a připravil Ladislav Nevrkla, zastupitel obce Božice


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.