znak Božic
 Co se děje...
Starosta zapomněl, obec má pokutu.
Jižní Morava - Obec Božice na Znojemsku musela Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) zaplatit pokutu patnáct tisíc korun. Uvízla v jeho síti při rozsáhlé kontrole, v níž jeho pracovníci zjišťovali, jestli zde správně využili dotace na zlepšení životního prostředí.

Když kontroloři celou akci v zemi ukončili, konstatovali, že mnoho obcí nadhodnotilo ekologický přínos některých investic, například plynofikaci. Božic se ovšem tato výtka Nejvyššího kontrolního úřadu netýká. Udělali zde mnohem menší, skoro zbytečnou chybu.

Obec rekonstruovala kotelnu, která vytápí obecní úřad, dům s pečovatelskou službou, koupaliště se slanou vodou a spoustu dalších prostor sloužících pro poskytování služeb i rekreaci místních obyvatel. Aby v ní už nemusela topit uhlím a nezamořovala tím ovzduší, přebudovala ji na plyn.

Státní dotaci přes milion korun použila správně, pochybila však v tom, že kontrolní měření, zda se pak opravdu snížilo množství škodlivých látek vypouštěných do ovzduší, nechala udělat až dva roky po termínu. "Stalo se to tak, že kotelna byla hotová až po topné sezoně a další rok na to bývalý starosta zapomněl," uvedl jeho nástupce Miroslav Klíč.

Původně měly Božice zaplatit třicetitisícovou pokutu, ale když jejich zástupci vysvětlili, jak k této chybě došlo, i Nejvyšší kontrolní úřad usoudil, že je chyba v podstatě banální, a snížil pokutu na polovinu.
MF Dnes 31.10.2007