znak Božic
 Co se děje...
Stalo se: Zlato hledali na Klondajku
Ani letos nebyli milovníci traktorů, traktůrků a fréz ochuzeni o atraktivní soutěžní podívanou na božickém „Klondajk – Cupu“. Již 4.ročník oblíbené „Trak-tour 2010“ přilákal na vzorně připravenou závodní plochu v božické Kolonii 12 závodních strojů rozmanitého vzezření, kvality i síly. A jako bonus sběratelský klenot ze stáje Mariána Kvardy – funkční pásák – déťák DT 54, zdobící kdysi podstavec před STS Oblekovice.
Pořadatelé letos připravili opět tři soutěžní disciplíny a tak se bylo téměř tři hodiny na co dívat, což ostatně potvrzuje i připojený videoklip. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – malých a velkých traktorů.
Jaroslav Barák, Mirek Bětík a Jaroslav Mlček mladší si to rozdali v kategorii těch malých a nedarovali si vůbec nic! Hlavní závod mi po startu připomněl naše bývalé plecháče, kdy se často o dalším vývoji závodu rozhodovalo už v první zatáčce. Tady to totiž dopadlo podobně. Zatáčku nejlíp zvládl „Šara“, ale ve chvíli, kdy diváci čekali jeho trhák, tak zůstal v prvním esíčku za zatáčkou stát! Vypadalo to s ním bledě, ale závadu rychle odstranil a pokračoval v závodě. Časovou ztrátu již nedohnal, ale díky vítězství ve “slalomu s dírou“ a druhému místě v tažení déťáku se postaral o dramatičnost závodu až do samého konce.
To velké traktory poskytly divákům jinou podívanou. Již před závodem se ukázalo, že stroj Oty Pavlíka nebude tentokrát moci na trať a tak na startovním roštu stálo „osm statečných“. Hned po startu bylo jasné, kde se bude hledat hlavní adept na letošní vítězství. Honza Pavlík byl ve všech disciplínách bezkonkurenční. Krok s ním držel Petr Šebela, jemuž ovšem nevyšel slalom s dírou a tak se musel spokojit s 2.místem. Bronzovou medaili nakonec těsně udržela dvojice Petr Vitouch – Přemek Dolník z Pravic, které vyšel hlavní závod, ale jinak v dalších disciplínách obsadili dvakrát až 6.místo. Dotírající Zdeněk Čurda se nakonec musel spokojit s „bramborovou“ medailí. Víc ho však může – jako hlavního pořadatele – hřát výborná atmosféra celé akce a množství spokojených návštěvníků.
Jak jsem říkal již na konci závodu: „Genius loci božické Kolonky je nezaměnitelný a jedinečný!“ A když si Laďa Urbánek při přebírání plakety „Za kvalitní odpal a jiné efekty“ vzpomněl, že jeho „dělostřelecké“ nádobíčko leží ještě na poli, uklidňoval jsem ho, že to vůbec nevadí: „Aspoň tady zase jednou budeme mít co hledat při vykopávkách“!
Výsledky a ocenění:
Malé traktory: 1. Jaroslav Mlček ml., 2. Jaroslav Barák, 3. Miroslav Bětík
Velké traktory: 1. Jan Pavlík, 2. Petr Šebela, 3. Petr Vitouch
MISS Traktor + výkon + „Nejstarší závodník“ (stroj): Ondřej Švajka a Martin Glac (jejich stylová výbava před závodem, během závodu i po závodě vzbudily zaslouženou pozornost a možná inspirovaly i pořadatele do budoucna);
„Nejvzdálenější“ plaketa: Milan Prčík ze Slupi;
Cena útěchy: Jaroslav Mlček st.
A další poděkování: Všem sponzorům, rodině Špačkových za „bezpečnost“ se zachovalou policejní Volhou a rodině Jandáskových, kteří se tradičně perfektně postarali o „pohlazení mlsného, hladového a žíznivého jazýčku“! Osobně děkuji paní Jiřině Čurdové, jejíž „podkladový“ servis byl naprosto profesionální.


Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 

Traktor Cup 2010
Vhodné sledovat se zapnutým zvukem
Autor: Pavel Nevrkla

Foto autora
 
Pro zvětšení klikněte na foto.