znak Božic
 Co se děje...
Vinařské obce dostaly miliony
První peníze z nového dotačního programu rozdělilo podle článku v Deníku Rovnost sdružení Znojemské vinařství (viz http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/vinarske-obce-dostaly-miliony20080926.html).

Posuzování žádostí měla poprvé na starosti místní akční skupina sdružení Znojemské vinařství. Její rozhodování musí obstát před kontrolou v Praze a Bruselu. „V rámci programu Leader jsme získali a rozdělili téměř šest a půl milionu korun. Uspěly projekty šesti obcí a čtyř firem či podnikatelů. Obce většinou chystají zvelebení veřejných prostranství či doplnění infrastruktury, firmy pořizují nové technologie,“ sdělil předseda sdružení Jiří Musil.
Docela smysluplně vypadá projekt, na který dostanou téměř 800 000 Kč v Bohuticích. V obci možná ještě do konce roku zavedou bezdrátový rozhlas. Chystají také osadit navigační značky, které turisty zavedou k zámku či do poutního areálu, a „Čtyři sta tisíc korun z projektu nám pomůže spravit podlahy, pořídit nábytek, osvětlení a postavit prvních třicet ze stovky zamýšlených archivních boxů ve vinném sklepě,“ vypočítal starosta Bohutic Pavel Štefka.

Začátek obnovy obecního sklepa chystají také v Božicích. „Máme pěkný, historický sklep, který je ovšem ve špatném stavu. Chceme zabránit jeho zborcení a připravit na budoucí využití a prezentaci zdejší vinařské tradice, “ řekl starosta Božic Miroslav Klíč. Z peněz z nového programu obec zaplatí vyčištění sklepa, opravu klenby a schody. „Na pokračování prací budeme hledat další dotace,“ dodal starosta Klíč. Program Leader se starostovi zamlouvá. „Pro obce s více než pěti sty obyvateli už mnoho možností jak získat dotace není. Přitom pořád potřebujeme zvelebovat veřejná prostranství a opravovat drobné historické stavby,“ poznamenal starosta Božic Klíč.

V jaké výši je dotace pro Božice, nevím. Věřím, že na nejbližším zasedání zastupitelstva obce, které by se mělo konat ve čtvrtek 23.10.2008, uslyšíme o financování akcí obce podrobnou zprávu. Máme myslím v Božicích řadu neřešených problémů, ale prioritu dostávají ty, které vybere a posvětí rada obce. Jak jsme se mohli z jiného materiálu místostarosty ing. Zdeňka Čurdy dozvědět „To není o dotacích a vlastních penězích obce. To není podstatné. Možná bychom za 10% nákladů investice z prostředků obce vybudovali kousek chodníku, nějakou školní lavici nebo malé hřišťátko pro děti. To pořídíme stejně z jiných prostředků.“

Tak to mně opravdu, ale opravdu velmi zajímá. Stejně jako návrhy drobných historických staveb, které chceme opravovat. A vůbec: Kdo se dosud stará nebo využívá onen zmiňovaný obecní sklep? Půjdeme se do něj jako zastupitelé aspoň podívat na exkurzi?

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Mgr. Ladislav Nevrkla, zastupitel obce