znak Božic
 Co se děje...
Vinaři: Před branami jubilea
Už podeváté se na velikonoční neděli sešli vinaři z Božic a blízkého okolí na místní výstavě vín. Pořadatelé z Družstva božických vinařů navázali na vše dobré a osvědčené z předcházejících Božických koštů. Jako jednu z přidaných hodnot bych letos vnímal např. nedávno spuštěné webové stránky spravované Jiřím Čadou. Díky nim jsem šel na výstavu vybaven lístečkem s vypsanými čísly vystavovaných vzorků, jež jsem chtěl ochutnat. Začal jsem vynikajícím vzorkem č. 74 a pak už to šlo samo. Přiznám se, že jsem dával přednost božickým vinařům a že jsem za celý večer nic špatného nevypil. Naopak. K dobré náladě a pohodě účastníků hrál opět výtečný Dyjavánek i s „naším“ Adamem Egnerem u houslí.
Po oficialitách se velmi slušně zaplněný sál kulturního domu pustil do družné zábavy a odborných rozborů nabízených vzorků. Čím víc jsme jich „otestovali“, tím jsme jim víc rozuměli. A občas jsme šli až „ke kořenům“! Odbornou pomoc jsem pak hledal hlavně u dr. Karla Drmoly, ale svými vinařskými znalostmi mě příjemně překvapili i manželé Juračkovi z Miroslavi.
Zlatý hřeb večera přišel s druhou letošní novinkou – návštěvnickým hodnocením vín. Šampionem se podle amatérských degustátorů stal ryzlink rýnský 2009 (č. 74) pěstitele Vlastimila Švédy z Božic. Navíc mě potěšilo, že jsem byl – díky „božské ruce“ Mirka Machálka – mezi třemi vylosovanými hlasujícími a domů jsem si tak odnesl sedmičku suchého znovínského Zweigeltrebe 2009.
Již dnes určitě přemýšlejí pořadatelé o tom, jak bude vypadat příští jubilejní 10.ročník této místní vinařské přehlídky. Osobně jako pravidelný účastník, který nechyběl ani na jednom ročníku, bych jeden nápad měl.
Vyčerpávající přehled o letošním ročníku najdete na výše zmíněném webu DBV, já pouze připomenu následující fakta: Přehlídky se zúčastnilo 212 vzorků vín, z toho 139 bílých, 17 rosé a 56 červených; šampionem výstavy se stal vzorek č. 94, Pálava 2009, počet bodů 1,5, pěstitel Ing. Pavel Litavec, Znojmo-Přímětice; cenu starosty obce Božice za nejlépe hodnocené víno místního vinaře obdržel vzorek č. 74, Ryzlink rýnský 2009, pozdní sběr, počet bodů 1,6, pěstitel Vlastimil Švéda, Božice.


Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.