znak Božic
 Co se děje...
Poblíž Břežan a Mackovic mají stát další větrné elektrárny
Ve čtvrtek 5.6.2008 se na webových stránkách serveru Jižnímorava24.cz objevila jako aktuální zpráva, z níž vyjímáme:

Poblíž větrného parku v Břežanech na Znojemsku by mohly stát další větrné elektrárny. Úředníci už povolili park 25 stožárů v sousedních Mackovicích, nyní mají na stole nový projekt na elektrárny ve dva kilometry vzdálených Čejkovicích. Investor tam plánuje park šesti větrníků s výkonem 12 megawatt nebo 15 megawatt za nejméně půl miliardy korun.

Část Znojemska je sice jediná oblast v kraji, kde je podle úředníků z jihomoravského hejtmanství možné o výrobě elektřiny z větru uvažovat, otázkou ale je, zda pro ně nebude tolik stožárů v jedné lokalitě příliš. "Pokud ty projekty dostaneme ve stejné době, kumulaci vlivů zohledňujeme, pokud ale přicházejí postupně, není to možné," uvedla vedoucí krajského odboru životního prostření Anna Hubáčková.

I pokud dá krajský úřad nesouhlasné stanovisko, není vše ztraceno. O projektech nakonec rozhoduje stavební úřad, který vydá nejprve územní rozhodnutí a pak stavební povolení. Je však pravdou, že se většinou přikloní na stranu úředníků z kraje. Zatím tak dostalo od kraje souhlasné stanovisko jen pět stožárů v Břežanech a 25 dalších v nedalekých Mackovicích. Větrníky v nedalekých Čejkovicích mají na největší chystaný projekt v kraji navazovat, uvedl tamní starosta Čejkovic Milan Sedlačík. Obec s projektem souhlasí, dostane od investora osm milionů korun, za které chce opravit silnice, cesty a vybudovat kanalizaci. Peníze přesvědčí řadu obcí, často jde i o víc než osm milionů.

Autor / zdroj: ČTK


Více na http://www.jiznimorava24.cz/aktualne/vypis.aspx?ID_clanku=30354 nebo na http://znojemsky.denik.cz/kratce_region/280639.html