znak Božic
 Co se děje...
K věci: Velké změny v dopravě v roce 2010
Není žádným tajemstvím, že od 1.7.2010 dojde k velkým změnám v dopravě na Znojemsku. I když aktuální nové jízdní řády budou platit od 13.12.2009, čeká nás - hlavně v autobusové dopravě - radikální změna související se zapojením oblasti Znojemska do integrovaného dopravního systému až od začátku hlavních prázdnin, tj. od 1.7.2010.
Určitě jste už zaznamenali „šeptandu“ a „zaručené“ zprávy, co bude a jak bude a která dopravní společnost bude na nových linkách dopravu zajišťovat. Podle mých informací, tak jak je poskytuje společnost Kordis, není zatím ještě definitivně úplně o všem rozhodnuto. Na druhou stranu čas běží a dopravci se musí na novou situaci připravit. Někteří budou nové autobusy kupovat, jiní je budou asi spíše prodávat. Zdá se, že oblast Znojemska ovládne jedna větší společnost (větší hlavně co do objemu budoucí přepravy) a „drobečky“ zůstanou pro ty ostatní – v současné době se na linkách Znojemska pohybuje minimálně 8 společností (ČAS, BORS, ZDS-Psota, BDS-Břežanská dopravní společnost, BDS-Bítešská dopravní společnost, Tourbus, ADOSA a BK-bus). Myslím, že je každému jasné, že takové množství společností v budoucnu dopravu na Znojemsku zajišťovat nebude. Možná při „prvním zvonění“ ponechají pánové z Kordisu každé z nich aspoň nějakou „napaječku“, budoucnost to však pro některé dopravce nemá.
Kdo má zájem, může se zapojit do tvorby nových jízdních řádů. Na webových stránkách www.idsjmk.cz si otevřete sekci „Rozšiřování Znojemsko“. Tam najdete údaje (včetně mapek) týkající se Návrhu sítě linek na Znojemsku, Prezentace možností přestupů na Znojemsku a Návrhu jízdních řádů na Znojemsku. Obsah předložených návrhů se průběžně aktualizuje. V současné době tam však již najdete jízdní řády, jak by mohly vypadat po 1.7.2010.
A tak jsem si to vyzkoušel. Zadal jsem si datum, které si budu dobře pamatovat (a navíc to bude pondělí), kdy doprava zajímá daleko víc cestujících. A vybral jsem si linku, která byla před léty pouze zbožným přáním: Božice – Brno. Jedno můžu říct hned: Přímým spojením jako dosud se podle nového systému do Brna už nedostaneme. Ať si vybereme kterýkoliv spoj z Božic, budeme muset někde přestupovat. Přestupní stanice pro nás budou dvě nejčastější: Tou základní přestupní stanicí se stanou Lechovice, tou druhou zůstanou Hrušovany n. J. Fajnšmekři budou moci využít i přestupní místo v Břežanech u statku a v Miroslavi na nádraží a do Brna se dostanou vlakem. Musí však počítat s tím, že takovým způsobem by do Brna jeli skoro dvě a půl hodiny! Naopak, kdo bude chtít jet rychle a levněji, pojede přes Lechovice. Občas se bude v Lechovicích nějakou minutu čekat, ale většinou bude cesta z Božic do Brna s přestupem v Lechovicích trvat v rozmezí 1 h 07 minut až 1 h 17 minut. Všechny autobusy pojedou na Zvonařku. O něco horší bude nutnost zvyknout si na jiné odjezdové časy. Onoho zmíněného 1. listopadu 2010 to zatím vypadá takto: Do Lechovic (linka pokračuje až do Znojma) budou odjíždět autobusy ve 4:36, 5:46 (o 10 minut dřív než dosud), 7:11, 8:16, 10:16, 12:16, 14:16, 15:16 atd. Kdo pojede na Brno, v Lechovicích vystoupí a počká si na autobus do Brna. Nejdéle budete mrznout na zastávce v Lechovicích u ranního spoje ve 4:36 z Božic. Čekat budete 12 minut! Přes Hrušovany n. J. pojedou „brněnské“ linky jenom ve 03:39 a 5:04. Další spoje do Hrušovan si najděte v jízdním řádu, stejně jako možnosti kombinovaných přestupů autobus – vlak přes Břežany a miroslavské nádraží.
Už teď se ale hovoří o tom, kdo na linkách bude jezdit. Ke změnám dopravců má prý dojít i na Božicku. Jestli to tak bude, uvidíme! Své připomínky a dotazy k navrhovaným jízdním řádům můžete psát na info@kordis-jmk.cz .


Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky