znak Božic
 Co se děje...
K věci: Modrá? No a co?
Od čtvrtka jsem „bombardován“ telefonáty a dotazován známými, proč je božická kaplička natřená modrobíle? Vysvětlovat a diskutovat se může na zastupitelstvu, je to docela výživné téma.
Já k tomu teď jenom podotýkám: Modrá? No a co? Tak je tentokrát – a ne poprvé ve své historii – natřená na rozích a hranách namodro! Tak jako je Tančící dům v Praze pokroucený a nakřivo, tak jako je vila Tugendhat v Brně prosklená, hranatá a s kovovými prvky, tak bude božická kaplička se zvoničkou tentokrát natřená namodro! Aspoň přitáhne pozornost nás občanů i návštěvníků. A o to nám snad přece taky jde?! Ještě se bude upravovat okolí, dělají se nové dveře a dojde k celkové úpravě tohoto – stále ještě a pořád Gottwaldova – náměstí.
A místo meditací nad modrou (kaplička se stejně opravuje každých 15 let, což je nic proti věčnosti!) bych se třeba zeptal pamětníků, kam se poděly sošky sv. Floriána a sv. Šebestiána, které kdysi bývaly ve výklencích kapličky.
K tomu si dovolím citovat z historického záznamu: „Věžovitá čtyřhranná stavba, v přízemí upravená jako kaple s oltářem, byla postavena na původním místě, v blízkosti jedné z důležitých obecních studní. Ve střešním prostoru visí malý zvonek, kterým se vyzvánělo k motlitbě, při pohřbu nebo i při hrozbě záplav, ohně či jiného nebezpečí. Všechny čtyři vnější stěny mají okenní výklenky, které byly původně vyzdobeny sochami ochránců před vodou a ohněm, sv. Floriána a sv. Šebestiána, a svatými obrázky. Každoročně se zde vždy 4. května – na svátek sv. Floriána – konaly večerní pobožnosti nazývané Floriánské modlitby.“

P.S. Foto dodám, až bude celá oprava hotová!


Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky