znak Božic
 Co se děje...
Fotohádanka: Jak jsme málem byli Petrovice
Poslední fotohádanka, která nebyla přímo z Božic, neměla mezi čtenáři úspěšného řešitele, a tak si dovolím uvést k ní onu zajímavou spojitost s naší obcí.
Nejdříve tedy k umístění: Socha Madony se nachází na návsi v Křídlůvkách. I když se to nezdá, sousedíme skutečně i s katastrem této obce. Ba co víc, máme toho historicky vzato společného povícero. Německy se Křídlůvky nazývaly Malé Křídlovice neboli Klein Grillowitz. Peřinka ve své Vlastivědě uvádí i název Křídlovičky. Traduje se, že postavec sochy na fotografii v minulém článku si do Křídlůvek převezli obyvatelé ze zaniklých Petrovic, aby jim připomínal jejich původní domov. Petrovice ležely až do konce 16.století (údaj z roku 1595) přibližně tam, kde začíná bývalá závlahová nádrž.
Stavební materiál si odtud bývalí křídlovičtí občané vozili ještě před sto lety.
Když se v roce 1949 začalo jednat o sloučení obcí Božice a České Křídlovice, padl též návrh na nový název sloučené obce. A ten zněl: Petrovice! Naštěstí většina tehdejších zastupitelů uvažovala racionálně a tento název zamítla. Nebylo to však zase tak úplně samozřejmé, jak dosv ědčuje mj. i zápis ze zasedání pléna MNV Božice z 26.3.1949, který připojuji ve fotokopii.


Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.