znak Božic
 Co se děje...
Božický sběratel
Na webových stránkách Znojemského deníku se objevila zajímavá reportáž o božickém sběrateli Marianu Kvardovi.
Protože jsem s Marianem Kvardou před léty spolupracoval při přípravě publikace o historii Božic a i dnes se setkáváme nad zajímavostmi Božic a jejich okolí, mohu potvrdit, že je to nejen sběratel technických zařízení, ale že je to též člověk, který dokáže poutavě vyprávět o různých věcech, hlavně těch, které se týkají dopravy a místopisu.
Byl to taky Marian Kvarda, kdo před 10 lety navrhoval obnovení historické cesty od dnešní Jednoty kolem Šperkových, Koledových, Šebečkových, přes Sedlákovu zahradu a Jandáskův sad s vyústěním na božickou křižovatku, kde se dnes připravuje nový kruhový objezd.
Marian Kvarda taky navrhoval daleko lepší řešení úpravy silnice od Jednoty po Leisserovo, bohužel tehdejší pan starosta měl na věc jiný názor, a tak dnes vypadá zmiňovaná silnice tak, jak vypadá – především je špatně sespádovaná. Ale o tom by mohl fundovaně vyprávět právě Marian Kvarda. Já to za něj činit nebudu, abych mu do úst nevkládal myšlenky, které neřekl.
Snad bych jenom ještě podotkl, že již řadu let cestuje po celém světě a je jenom škoda, že zážitky ze svých cest tak málo publikuje (něco jsme kdysi společně stvořili pro Božické noviny, když to ještě byly skutečné „božické“ noviny, a něco napsala Marianova dcera Martina tamtéž). Ale ruku na srdce: Kdo z nás byl na jednom ze „souostroví Gulag“, na Soloveckých ostrovech, kdo přešel rusko-norskou hranici, kdo se díval z gibraltarského výběžku na protější marocké pobřeží a tamější španělskou pevnost Ceutu, kdo se téměř potkal ve Vietnamu s dětmi božického obchodníka, kdo pobyl v severní Koreji nebo se proháněl po mongolské poušti? Marian Kvarda si to všechno viděl na vlastní oči! K tomu můžu jenom dodat: Mariane, docela ti závidím tvou odvahu i tvé zážitky!

Čtete též: http://znojemsky.denik.cz/publicistika/ve-stodole-si-hycka-legendarni-traktor-dt-20090106.html

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Připravil Mgr. Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.