znak Božic
 Co se děje...
Nová silnice z Jaroslavic do Rakouska
Jak uvedl páteční Deník, již zanedlouho budou zahájeny asi půlroční práce na vybudování nové silnice z Jaroslavic do rakouského Zwingendorfu a na rekonstrukci již stávající spojnice z městečka Jaroslavice do Seefeld-Kadolzu.
Podle ředitele znojemské pobočky Správy a údržby silnic (a také kandidáta ODS do Poslanecké sněmovny) Ing. Zdeňka Komůrky se momentálně vybírá firma, která akci provede. Silničáři do oprav silnic a mostů investují asi dvaatřicet milionů korun. „Opravami projdou obě cesty. Silnice druhé třídy, která vede přes náměstí, kolem bývalé roty až k hranicím, projde celkovou rekonstrukcí. Na druhé, méně významné cestě, vzniknou tři výhybné pruhy. To znamená, že na asi čtyři metry široké silnici vzniknou tři úseky o šířce dva a půl metru a dlouhé asi pětadvacet metrů. Tam se budou auta moci vyhýbat,“ vysvětlil Komůrka.
Radost z této akce neskrývá jaroslavický starosta Petr Zálešák a radost máme určitě i my v Božicích. Teď by to však chtělo, aby byla podobným způsobem opravena silnice vedoucí katastrem naší obce od Hrádku po mackovickou křižovatku. Kdo po ní nebo jejích částech denně jezdíme, tak víme své. Po letošní zimě je to už nyní stav katastrofální, zvláště zatáčka u Němečkových sjezd do údolí Lásky. Nejhorší snad nejsou ani výtluky, ale volné kameny, které při průjezdu vozidel odlétají od jejich kol. Na tyto opravy však prý letos peníze nebudou. Tak snad aspoň nějakou „obalovanou“ záplatu.

Ilustrační foto
Na hraničním přechodu Jaroslavice – Seefeld-Kadolz, který byl slavnostně otevřen v prosinci 2007, to v červnu roku 2008 vypadalo takto. Úzká silnice od Jaroslavic byla ještě lemovaná alejemi třešní, tak jak tomu bývalo po celé trase od Mackovic přes Božice, Hrádek a Jaroslavice až k tomuto hraničnímu přechodu. I mosty jsou stejné konstrukce jako je třeba ten zahrnutý (ale funkční) božický u sýpky.
Posedět můžete u nevšedního pískovcového stolu. Ten je umístěn již na území Rakouska. Pohled s hraniční symbolikou směřuje do Česka, asfaltová silnice uhání do Rakouska. Kdo pojede na kole, musí počítat s prudkým sjezdem směrem k Seefeldu a zpátky s „pěškobusem“.


(lan)

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.