znak Božic
 Co se děje...
Jádro ano, či ne?
Nedělní debata na Primě nadhodila znovu problém alternativních zdrojů energie. Byly doby (hlavně v důsledku havárie v Černobylu, kterou nám tehdejší komunistická vláda několik dní tajila, aby nás nahnala v roce 1986 do prvomájových průvodů), kdy jsem z jaderné energie zrovna nejásal.
Po návštěvě rakouského Grossrussbachu, kdy jsem poprvé viděl „malé stádečko“ sedmi větrných elektráren, jsem si říkal, že třeba na božickém a borotickém letišti bych si je taky dokázal představit (dnes vím, že to ze strategických důvodů obrany republiky nebude nikdy možné!). Poté jsem však viděl ten „prales větrných monster“ a „měsíční krajinu“ kolem Vídně a bylo po iluzích. Taky mi to tenkrát daly imaginární členky redakční rady Novin Niva (bály se podepsat jmény) „sežrat i s chlupama“. Ale budiž! Už je to pryč.
Nakonec přišly větrné elektrárny do Božic. Naštěstí pouze teoreticky! Ty velmi problematické návrhy, které předkládal tehdejší božický starosta, byly nakonec smeteny naprosto nekompromisně ze stolu armádou i pískovnou. Jenže jeden „úlet“ vystřídal záhy druhý a třetí. Tím druhým byly solární panely u Donáta (naproti novostavbám!), tím třetím plány soukromého podnikatele na bioplynku (po odporu veřejnosti k velkokarlovské změněné na solární elektrárnu) hned za těmito panely. Obojí naštěstí padlo! Solárek je možná škoda, možná by na jiném, vhodnějším místě mohly stát. Ovšem nejsme schopni v zastupitelstvu racionálně jednat. Každé zasedání je plné emocí a my, kteří máme nějaký názor, nebo dokonce jiný názor než rada obce, jsme ostrakizováni a obviňováni, že zdržujeme od práce. V takové atmosféře zatím nevzniklo pro obec nic pozitivního. Jenom další série problematických návrhů.
A odpověď na úvodní otázku Jádro ano, či ne? Ano. Mezi zdroji energie je jaderná jasnou jedničkou. Solární panely možná postavíme někdy podél vinohradu směrem ke Kolonce.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla