znak Božic
 Co se děje...
Když je recese místo secese
Zeptal jsem se na 15. zasedání zastupitelstva obce, zdali bude i v letošním roce vydán kalendář obce. Dostalo se mi lapidární odpovědi pana starosty, že letos ne. Nebyli prý s tím loňským spokojeni. Tečka!
Nějak na to pořád musím myslet! Kdo jsou to ONI, kterým se loňské kalendáře nelíbily? Radní obce? Nebo nějaká komise? Nevím! Vím jenom, že mě - ani nikoho, koho jsem se zeptal - se nikdo neptal! Nevím ani o nějaké anketě. Prostě NĚKDO řekl, že kalendáře Božic 2008 se nepovedly a hotovo! Co na tom, že se jednalo o docela dobrou propagaci Božic. Aspoň já nevím o ničem jiném, lepším.
Když už se snažíme, aby se o naší obci vědělo, určitě by se mělo každoročně počítat s vydáním propagačních materiálů. A nemusí zrovna jít o kalendáře. Mohou to být jenom malé kalendáříky s uvedením jedné, dvou či tří stěžejních obecních akcí (termín + název akce), nebo nějaký vlastní nápad, např. vyztužené papírové pravítko (např. 20x5 cm) s pěti fotečkami na líci a s přehledem všech předpokládaných kulturních, popř.sportovních akcí na rubu. Jde samozřejmě taky o peníze, ale na vše se dá zažádat o grant, zpracovat projekt, využít svazku Niva ...
Osobně jsem v loňském kalendáři našel jedinou chybičku: Místo „secesní vila na samotě“ bylo pod fotkou uvedeno „recesní vilka na samotě“. Původně jsem se chtěl ozvat, pak jsem to ale „spolkl“ a jsem rád. Když jsem totiž v létě „mapoval“ s foťákem božické památky, byl jsem doslova šokován v jaké RECESI se SECESNÍ VILA Tulipánka nachází. Totálně vybydlený, zdevastovaný historický skvost – zepředu, zezadu, zvenku, bohužel i uvnitř! Obnaženy byly i různé necitlivé stavební úpravy. Netroufám si raději ani tipovat, jak objekt vypadá dnes.
Vichřici na začátku 1. světové války (v srpnu roku 1914) Tulipánka přežila, i když celá střecha byla prý posazená na nedaleké pole. Tak snad přežije i rok 2009 a roky následující.

Malý dodatek:
Recese znamená ústup nebo pohyb zpět, používá se i jako synonymum pro krizi. Secese je dekorativní umělecký sloh přelomu 19. a 20.stol. V téže době si nechal tehdejší křídlovický občan pan Göldner postavit první vilu v naší obci, která pak podle něj nesla označení Göldnerova vila. Našim občanům je však spíše známá pod jménem Tulipánka, což je odvozeno od posledního rakouského majitele pana Tullipana. Aktuálně se rakouská majitelka snažila vilu opravit, s čímž jí pomáhala i naše obec. Nevím, jak to s jejím úmyslem vypadá nyní. To, co jsem viděl v létě, však moc povzbudivě nevypadalo.

Aktualizace 22.3.2009:
Kolem Tulipánky se skutečně něco děje. Jak dokládají naše snímky (úplně na konci), vnučka poslední rakouské majitelky zahájila rozsáhlou adaptaci celého objektu, opravují se střechy, pracuje se i na interiéru hlavní budovy.
Zpevněna byla i příjezdová komunikace, a to kamenitou navážkou.
Jen mě tak napadlo, když jsem si to všechno v neděli prohlížel, proč už dávno nebyly i v této části obce vybudovány důstojné pevné cesty, které by zdejším obyvatelům a potažmo i obyvatelům Tulipánky, umožňovaly bezpečnou jízdu dopravními prostředky.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.