znak Božic
 Co se děje...
Fotbal: Slavíme postup do okresu
Ač jsme o tom nemluvili vždy hlasitě, mysleli jsme na to od začátku sezóny všichni: V letošní sestavě musíme udělat všechno proto, aby v příští sezóně hrály Božice okres. Poprvé v historii našeho účinkování ve fotbalových soutěžích okresu Znojmo (na Mikulovsku už jsme ve svých začátcích tu čest měli – brzy se k tom vrátím v našem historickém seriálu).
Místo sáhodlouhé reportáže bych se dnes omezil na několik postřehů, poznámek a hodnocení. Na poslední zápas letošní sezóny odehraný před domácím publikem (ten úplně poslední zápas nás čeká tento týden ve Vedrovicích) jsme se všichni zároveň těšili a současně – hlavně v hlavách realizačního týmu a celého kádru hráčů – jsme se v skrytu duše obávali. Červík pochybnosti byl malý, ale byl: Co kdyby ...? Navíc hodně motivovaný soupeř toužící po našem skalpu nesliboval na nedělní odpoledne žádný „medový zákusek se šlehačkou“ po dobrém nedělním obědě, ale pořádně suché a drsné sousto, na kterém jsme si mohli i zoubky vylámat.
Jenže! Dopolední zápas Horní Kounice B – Jezeřany, který ještě mohl ovlivnit naše celkové prvenství,skončil porážkou Jezeřan a my jsme tak už měli jistotu postupu. Motivovat za této čekané-nečekané situace hráče (ale i diváky) nebylo zas tak úplně jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Celý kádr hráčů byl bojeschopný, všichni by rádi ukázali svoje fotbalové umění a před vedením stálo dilema, koho postavit v základní jedenáctce a kdo bude připraven na lavičce.

III. tř. sk. B
Měli jsme soupeře „na lopatě“
Božice A – Břežany A 2:3 (2:1)
První poločas byl zcela jednoznačně pod naší kontrolou a škoda jen, že jsem neproměnili řadu velmi dobrých šancí. Od 5. minuty jsme díky přesnému centru Jana Kudličky ml. a přesné teči Tomáše Polického vedli 1:0. Vedení 2:0 pojistil v 39. minutě po rohovém kopu Lukáš Dítě. Bohužel hosté gólem „do šatny“ z přímého kopu (Richard Nevoral) snížili na kontaktních 2:1.
Druhý poločas byl dlouho „fotbalem bez šťávy“, jak trefně poznamenal jeden z diváků na ochoze. Přišla však 56. minuta, břežanský průnik do našeho vápna, sporný kontakt našeho obránce, dobrý „herecký“ výkon hostujícího útočníka a přísně nařízená penalta, kterou Richard Nevoral bezpečně proměnil a vyrovnal tak na 2:2. Nečekaně zaskočeni nepříznivým vývojem zápasu ztratili naši hráči na chvíli herní pohodu a koncentraci a výborný břežanský útočník Martin Fajmon rozhodl třetím gólem toto utkání. Břežanští hráči i početný zástup jejich fanoušků se po skončení zápasu hodně radovali. Šlo jim nejen o naši porážku, ale především o pojistku dobrého umístění v tabulce.
V zápase jsme byli lepší, ale nakonec méně šťastní. Opojnou nefalšovanou radost z vítězství a víru v konečné prvenství jsme oslavili už minulou neděli po zápase v Jezeřanech. Nakonec nás však i přes nevítězství zůstalo poměrně dost v příjemném zákoutí na hřišti a v několika hloučcích jsme to všechno – už bez emocí a fotbalisté s voňavými doutníky a šampaňským – rozebrali a oslavili. A odtud potom následoval přesun do HJK. Všichni jsme cítili, že hlavní cíl letošního ročníku byl beze zbytku splněn a drobné šrámy a zádrhele jsou už zapomenuty. Hoši, děkujem!

IV. tř. sk. B
Když jsou nervy na pochodu
Suchohrdly u M. B – Božice B 0:1, nedohráno
Nervózní domácí byli od začátku zápasu v nepohodě. V 10. minutě kopal Jan Kudlička přímý kop, míč se odrazil od zdi k Jiřímu Himalovi, ten vypálil a Zdeněk Svoboda pohodlně zajistil vedoucí gól Božic. Domácí pokračovali v nervózním herním projevu, a když rozhodčí neodpískal v 15. minutě domnělou penaltu, ztratili někteří z nich nervy docela. Nesportovní projevy domácích vyvrcholili inzultací rozhodčího a ten zápas předčasně ukončil. Dohráno tak bude „u zeleného stolu“ OFS Znojmo.

OP dorost „A“
Porazil nás „Řepkův zkrat“
Božice – Dobšice 2:5 (0:0)
Ve svém letošním posledním zápase na domácím hřišti chtěli naši dorostenci ukázat, že podařené jaro nebylo náhodné a umístění v horních patrech tabulky že je zasloužené. Ukázalo se však, jak citelně chybí potrestaný Karel Krátký v obraně a dlouhodobě zraněný Patrik Šotkovský v útoku.
Dorostenci Dobšic ukázali hned v úvodu, že jsou v čele soutěže zcela právem. Naši se však zkoncentrovali, hru vyrovnali, a tak skončil první poločas s minimem šancí bez branek.
Do druhé půle jsme odstartovali odhodlaně a bez respektu jsme se do soupeře pustili. Nejdříve se v šanci ocitl Evžen Egner a chvíli na to jsme kopali roh. K míči se postavil Petr Procházka, nacentroval přesně na hlavu Evžena Egnera a tak jsme šli do vedení 1:0. Asi v 53. minutě fauloval docela okatě Martin Pikart pronikajícího útočníka Dobšic. Nařízenou penaltou hosté vyrovnali na 1:1. Martin Se s tím však nějak nemohl smířit, okomentoval počínání rozhodčího a ten si to nenechal líbit: nejdříve vytáhl žlutou a vzápětí červenou kartu!
V deseti hráčích jsme nedokázali kvalitnímu soupeři vzdorovat. Postupně se skóre měnila, až se zastavilo na číslech 1:5. I přes velmi nepříznivý vývoj zápasu jsme se nepoložili a snažili jsem se nepříznivý stav zkorigovat. Podařilo se to v 81. minutě, kdy po faulu kopal Kuba Zifčák přímý kop. Hezkou technickou střelu hostující gólman vyrazil a odraženou střelu vrátil neomylně – tentokrát do branky Evžen Egner.
Škoda takového vývoje, přáli jsme klukům úspěch a viděli jsme, že na něj měli.

OP – žáci
Božice – Šatov 0:0
Naši žáci odehráli v neděli poslední zápas této sezóny. V zápase s Šatovem se nám podařilo se štěstím uhrát bezbrankovou remizu, a tak jsme ukončili soutěž s deseti body na devátém místě tabulky. To je po nevydařeném podzimu celkem úspěch, proto nelze než poděkovat všem hráčům za reprezentaci naší obce. Z našeho mužstva odcházejí 4 hráči do dorostu, a tak jim přeji hodně dalších fotbalových úspěchů. Děkuji těm několika rodičům a příznivcům za dopravu žáků, bohužel letos jezdili v hodně omezeném počtu.
Karel Hala, trenér

OP – přípravka
Božice – Přímětice 1:1
V sobotu 6.6. sehrála přípravka poslední zápas sezony - hráli jsme doma s družstvem Přímětic. Kluci si byli vědomí, že pokud budeme bodovat, tak posuneme na poslední místo Prosiměřice. Hned v úvodu zápasu dával gól z přímého kopu Adam Vařeka. Tento gól kluky hodně povzbudil, dostali se do několika dalších šancí. Ve druhém poločase byly nebezpečnější Přímětice, a nakonec se jim podařilo vstřelit vyrovnávací branku. Naši kluci ale dál bojovali a remízu se jim povedlo udržet. Splnili tak přání trenéra Martina Vařeky, že po konci soutěže nebudeme v tabulce poslední. V sobotu 13.6. v 10 hodin bude na hřišti ukončení sezony a rozlučka s 5 hráči, kteří odchází do žáků.