znak Božic
 Co se děje...
Z duchovních dějin Božic V.: Kostely na Moravě a Božice
Tentokrát bude kapitolka Z duchovních dějin Božic stručná, neboť jsem ji zařadil „mimo pořadí“ k aktuálnímu tématu.
Právě v těchto dnech totiž vyšla nádherně vypravená publikace Kostely na Moravě , II. díl, Kraje Vysočina a Jihomoravský: Mor. Budějovice, Znojmo, Vranov, Telč a okolí. Každému kostelu, popř. kapli je v knize věnovaná jedna strana a strana 45 zachycuje kostel sv. Petra a Pavla v Božicích.
Nakladatelství Radovan Stoklasa z Rožnova p. R. již v této edici vydalo řadu zajímavých obrazových publikací, které by mohly zaujmout i naše občany, neboť jejich rodiny mají kořeny či vazby na Valašsko nebo Slovácko. Jen namátkou uvádím názvy knih: Valašsko ve starých fotografiích, Valašsko v nových fotografiích, Kostely na Valašsku, Kostely na Slovácku I., Kostely na Slovácku II. Podrobné informace najdete též na www.radovanstoklasa.cz. Kdo přemýšlí o pěkném vánočním dárku, mohl by mít po starosti.

A dovolím si ještě upozornění na jednu vzácnou knihu, jejíž reprint (totožný tisk s originálem) právě v těchto dnech rovněž vychází. Jedná se o Peřinkovu Vlastivědu moravskou, Jaroslavicko. Řada těchto Vlastivěd již vloni a letos vyšla (Znojemsko, Pohořelicko atd.), takže zájemci o historii mají z čeho vybírat. I tady najdeme historické fotografie z Božic a Křídlovic i zajímavé čtení. Dlouho to byl jediný historický pramen, který jsme k naší dávné minulosti měli. Dnes je situace již o něco lepší, ale Peřinkova Vlastivěda je i přes drobné nepřesnosti dle mého zatím nepřekonaným dílem.


Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.