znak Božic
 Co se děje...
Média: Kamil Fila diskutuje v Lidovkách
Již podruhé v krátké době diskutuje na stránkách předního českého deníku Lidové noviny božický občan (nevím, jestli zde má ještě trvalý pobyt) Kamil Fila.
V nové rubrice Salon sobotní přílohy Lidových novin zvané Orientace se tentokrát zapojil do diskuze nad nejnovějším filmem oblíbené dvojice Hřebejk – Jarchovský Kawasakiho růže. Drama o vině a hledání pravdy z naší nedávné minulosti a naší snahou o „vyrovnávání se s minulostí“. Jak v diskuzi říká Kamil Fila: „Film nerekonstruuje nějaký obraz minulosti, který bude pamětníky dráždit nějakou nesrovnalostí, ale předvádí dnešní mediální diskurz, jak se o minulosti mluví.“
Tato Kamilova slova ve mně zanechala hluboký dojem a okamžitě vyvolala na mysl zkušenosti, které mám se zpracováváním a publikováním „Případu Světlana“. I tady se nacházejí různé polohy názorového spektra a není úplně jednoduché sdělovat pamětníkům, že něco, co si oni tenkrát nedokázali vysvětlit, bylo „zrežírované divadlo“, které ovšem mělo svoji tragickou realitu. Režisérem nebyl jenom sám život, režisérem byla – stejně v jako v Kawasakiho růži – státní bezpečnost (StB). V uvedeném filmu je prý poprvé věrohodným způsobem reflektována otázka agentů bývalé StB. V „Případu Světlana“ jsme rovněž došli k závěrům, že rozhodující podíl na rozbití rozvětvené sítě Světlany mělo několik agentů StB a prozrazení posledního Daňkova úkrytu v masně u Smetanů bylo rovněž dílem agenta StB. V evidenci agentů StB se nachází i několik občanů či bývalých občanů Božic. Míru jejich provinění neznáme, tu znají především oni sami. A oni sami by měli (pokud žijí) říct, jak to tenkrát s nimi bylo. Ale téma je tímto filmem celospolečensky otevřené a zcela určitě se v médiích i na kulturní frontě neobjevuje naposledy. Právě naopak.
Již delší dobu zvažuji, že bych příběh o božické Světlaně nabídl ke zpracování některému renomovanému scenáristovi a s nímž bych se poradil, je-li „božické“ téma dostatečně nosné k filmovému zpracování. Přední český filmový kritik Kamil Fila bude další osobností, kterou o svých záměrech hodlám informovat. Ve dvou se to vždycky lépe táhne, jak už jsem kdysi napsal o své tehdejší spolupráci (v roce 2002) s Ing. Markem Klíčem na Novinách Niva. Na tuto vynikající spolupráci taky nikdy nezapomenu. Ani na to, jak byl tehdejšími božickými „mocnými“ ostrakizován a posléze v podstatě odstraněn z božické mediální scény, podobně jako já. Myslím, že ani Marek na to nezapomene! Ještěže po něm zůstalo hodně kvalitních materiálů, na nichž pracoval.
A ještě něco málo ke Kamilu Filovi: Nejenže ho znám jako božického občana, setkal jsem se s ním kdysi, když se věnoval – společně s Petrem Kolouchem, dnešním šéfem znojemských strážníků – bojovému umění a účinkovali nám na školní akademii v Břežanech. Před časem jsem ho objevil jako filmového kritika v internetových novinách „Aktuálně.cz“ a od té doby ho nepravidelně čtu. Jednou věcí je mi velmi blízký: Ve svých názorech je „svůj“, i když se někdy jedná o názor menšinový nebo ojedinělý. Ale tak už to chodí: Kdo chce v životě něco dokázat, musí si stát za svým! Jak ukazuje pozvánka do Lidových novin, kráčí Kamil Fila správnou cestou. Tak hodně „ostrou“ klávesnici, Kamile!


Mgr. Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.