znak Božic
 Co se děje...
Kompostárna ve Lhotě aneb O tom přeběhlictví
Tak vám teď povím něco o tom českém politickém přeběhlictví. U nás ve Lhotě jsme si my, co bydlíme v dolní části obce, v komunálních volbách zvolili do obecního zastupitelstva kromě jiných sousedů taky Frantu Flintu. Dali jsme mu hlasy, a to ve velké většině.

Mimo jiné i proto, že těm z horního konce Lhoty se zamlouvá podnikatelský záměr jednoho fiškuse, který si chce postavit a provozovat kompostárnu. "Hornáci" tomu fiškusovi slíbili, že jeho projekt na radnici podpoří, protože z toho koukají prachy do obecní kasy. Jenže my "Dolňáci" jsme řekli: A to teda ne! Ona totiž ta kompostárna má stát, jak jinak, u nás na dolním konci.

A jen docela malý kousek od obytných domků. To se to "Horňákům" mluví, to se jim to slibuje a v radě pro kompostárnu hlasuje, oni ty smrady čuchat nebudou. Ale co my? A co naše děti?

Proto nám kandidáti do zastupitelstva od nás z dolního konce slíbili, že když jim ve volbách dáme hlasy, oni pak budou na radnici nekompromisně prosazovat, aby ta kompostárna stála někde jinde, jen ne ausgerechnet u nás.

Kandidoval i Franta Flinta. A slíbil nám totéž, žádná kompostárna na dolním konci Lhoty. Však je taky "Dolňák". A ve volbách prošel, i jemu jsme dali důvěru, Franta se stal zastupitelem. Tak, a teď co bylo dál!

Došlo v novém zastupitelstvu na projednávání kompostárny. Všichni ti, co jsme je zvolili v dolním konci, hlasovali proti. Tak, jak to slíbili před volbami. Proto jsme je taky volili, že?! Ale ne tak Franta Flinta... Ten se vybarvil, přímo se přebarvil a zvedl ruku pro kompostárnu!

To teda celá Lhota zírala! A nejvíc jsme čubrněli my "Dolňáci"! To si pište, že když Franta Flinta přišel druhého dne po tom hlasování večer do krčmy, sesypali jsme se na něj. Jako ti sršni! No, naštval nás kapitálně. Co to jako mělo znamenat? Vždyť nám přece slíbil, že bude hájit naše zájmy. Kompostárna ano, ale ne u nás.

Proto jsme ho vyslali na radnici, aby tam hájil naše zájmy. Zájmy "Dolňáků". A on vyvedl takovou lumpárnu! Podraz! Podtrh! Podpásovku! Šméčko!

Věřte, kdybychom věděli, že se Flinta postaví proti nám (v novinách by to asi nazvali proti zájmům svých voličů), prostě bychom ho nevolili. Moc dobře to syčák věděl. A začal s jakýmisi jalovými plky o tom, že hlasoval podle svého svědomí. Že není vázanej stranickým programem. A že koneckonců není povinnej komukoli se zpovídat.

Nejlíp to za náš všechny v krčmě řekl Jarda Darda: "Ty ludro, nežvaň nám tady o svědomí. A raději vyklop, kolik ti pan podnikatel za tvůj hlas vysolil!" Bylo to jasnější než ta facka, co padla na sále z písničky, co ji všichni známe.

A velkej malér v lokále opravdu nastal, protože Jarda Darda a pár chlapů spolu s ním prostě Frantu Flintu chytlo za flígr, do očí mu nahlas řekli, že nás "Dolňáky", kteří jsme ho na radnici svými hlasy vlastně poslali, zradil a pak milého zastupitele vyhodili před hospodu na déšť. Ať si jde do putyky mezi "Horňáky".

A pak jsme my všichni ostatní dlouho seděli u piva a mluvili jsme o tom, že takoví Frantové Flintové nemají co žvanit o svědomí. Protože jestli dokážou udělat takovou flígnu a rošťárnu na lidi, kteří jim důvěřují, pak žádné svěomí mít ani nemůžou. Ať je to ve Lhotě, nebo v tom našem slavném parlamentu až tam daleko na pražské Malé Straně.

No a potom uhodil Jarda Darda hřebíček na hlavičku. Utřel si fousy od pivní pěny a řekl: "Všichni to víme. Všichni – v Praze i v celé republice. Skoro všichni na to nadáváme, skoro všichni to kritizujeme, skoro všichni jsme proti tomu, skoro všechny nás to rozpaluje doběla, ale je to stejně houbeles platné, když takovou podlost a dacárnu naše zákony umožňují..."

A dopili jsme a šli jsme spát, protože Jarda Darda měl bohužel svatou pravdu, a to nám dočista pokazilo náladu. No, a to je vlastně všechno. Jo, přece jen ještě něco vám povím. S Frantou Flintou se teď u nás na dolním konci Lhoty nebaví ani dveře od chlíva. Hospodě se vyhýbá. A Michal Kýchal si před ním uprostřed návsi dokonce uplivl. Ostatně, moc často Flintu nevidíme. Asi chodí kanálama.

A já se zeptám těch z vás, kteří jste svými hlasy zvolili některého z pánů přeběhlíků do ctěného parlamentu tam v Praze. Lidi, vám je fakt jedno, že ti vykukové hlasují, když to řeknu obrazně, "pro kompostárnu", i když vy jste je do parlamentu naopak poslali právě proto, aby u vás ta smradlavá stavba nestála? A jestli vám to jedno není, tak proč mlčíte?

My ve Lhotě jsme Frantovi Flintovi to své už řekli. A hezky od plic!

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Převzato z www.volny.cz