znak Božic
 Co se děje...
Cesta z Božic 6: Dodatek k Hutyrovu letu balonem
Nedávno jsem v jednom brněnském knihkupectví narazil na novou publikaci týkající se pokusů o překonání dřívější železné opony. A mj. jsem se tam dozvěděl další podrobnosti k „božickému“ letu balonem, který v roce 1983 podnikl bývalý slovenský cyklista Robert Hutyra s rodinou.

V inkriminovaný „den D“ přijeli Hutyrovi do Božic asi v 19 hodin. Zaparkovali na dosud neidentifikovaném místě ve vsi. Robert Hutyra sundal kolo, sedl na ně a jel na asi 4km vzdálené místo, kde měl pod listím větrolamu u dnešního vinohradu Božická pustina balon již několik dní ukrytý. Vše bylo v naprostém pořádku. Hutyra zde tentokrát ukryl i kolo a pěšky se vrátil na parkoviště v Božicích, kde na něho čekala manželka, dcera a syn. Tam nasedl za volant svého volkswagenu a vydal se s celou rodinou zpátky na místo odletu.

Po 21. hodině začaly přípravy na let. Rozměrný balon i s ocelovou plošinou bylo třeba „rozbalit“ na poli a přitom ho nepoškodit. Vše probíhalo podle plánu a start se nakonec po drobné komplikaci podařil.

Velkou ostudou pro československou Pohraniční stráž byla skutečnost, že se v první chvíli nepodařilo ani správně lokalizovat místo, odkud balon startoval. Podle vyšetřovacích spisů totiž pohraničníci předpokládali, že to bylo někde u Hrušovan n. Jev. směrem na Hevlín. Nikoho v té chvíli ani nenapadlo, že by ke startu mohlo dojít jižně od Božic, když přece na plošině nad Božicemi byly v provozu tři radary, díky kterým bylo možno sledovat pohyblivé „vzdušné“ předměty až v italských Alpách! Tato skutečnost je taky důvodem, že se v Božicích o této události tenkrát prakticky nevědělo. Šanci vlastně měli jenom ti, kterým se svěřila stará paní Michalcová z hájenky nad Hraběcí studánkou, která zahlédla na večerní obloze ohnivý předmět, který poměrně rychle stoupal vzhůru a mizel nad Velký Karlov, Dyjákovice, Hevlín – a nakonec přistál v rakouském vinohradu nedaleko Falkensteinu.

No a podobnou záhadou bylo i zmizení Hutyrova auta. Ze západních sdělovacích prostředků věděla naše policie (tehdy bezpečnost), že se rodina dostala do místa startu autem. Zjistit typ vozu a poznávací značku nebyl žádný problém, chybělo však to hlavní – auto! Vozidlo, kterým se Hutyrovi dopravili do Božic a poté k větrolamu, nemohli příslušníci delší dobu nalézt. Stopu jim dala až výpověď Hutyrova bratra, který se přiznal, že auto od Božic odvezl právě on. Podle něj mělo být auto zaparkováno v Brně, na náměstí 28. října v Lužánkách. Později však bylo objeveno na Loosově ulici v Brně-Lesné.

Příběh Roberta Hutyry měl šťastné pokračování, zatím končí happyendem. Možná, že se někdy stane námětem pro televizní nebo filmové zpracování. Božice tak můžou vstoupit opět po čase na televizní obrazovku nebo dokonce na filmové plátno.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Mgr. Ladislav Nevrkla