znak Božic
 Co se děje...
Život kolem nás: Vítáme vás v Božicích I.
Host do domu – Bůh do domu. Tak se praví v Knize knih a tak je to i v životě. Je proto jistojistě vizitkou každé obce, jak na příjezdových komunikacích vítá své návštěvníky.
V prázdninovém seriálu se tak podíváme, jaký pohled nabízíme turistům, kteří do naší obce zavítají poprvé. Začínáme tam, kde je příjezd do obce nejdelší a zároveň, co do nabídky, i nejrozmanitější.
Současně pro nás domácí může být i podnětem k zamyšlení, jak se během posledního dvacetiletí naše obec změnila. Třeba dnešní BETA, která vyrostla na pozemcích bývalé statkové Prefy, byla nejdříve GERMO Tradingem, poté HIPPO (taky mám k této kapitole zajímavé materiály!), aby se dopracovala až do dnešní podoby. Podobně nová benzinka vznikla s názvem AGROS, po jeho krachu se stala majetkem PAP OILu a dnes tam vidíme název nového vlastníka SOLO. Jeden z typických božických hostinců – mimochodem téměř ve všech dobách docela udržovaný – stojí blízko božického nádraží. Současná podoba Hospůdky u Šíbla velmi výrazně připomíná podobu původní z dob Floriana Hammermüllera. Dokonce bych řekl, že neustávající stavební úpravy současného majitele pana Lukeštíka tento objekt výrazně vylepšují a ten se stává jednou z výrazných a nepřehlédnutelných dominant obce. Snad tam chybí pouze kuželna, která dříve bývala i u jiných božických hospod. Byla tam chvíli i po roce 1945, kdy byl správcem Rudolf Šíbl (též fotbalový funkcionář!). Hostinec přežil i socialismus ve vlastnictví Jednoty Mor. Krumlov a obnoven do podnikatelské podoby byl v roce 1991, kdy jej převzala nově vzniklá společnost AGROS, jež zde měla i své kanceláře. Pozornost kolemjdoucích i kolemjedoucích vzbuzuje v současné době asi nejvíc zahrádka v bývalé vilce Soškolových. Ta se musí vidět na vlastní oči. Projedete údolím Lásky a po dosti náročném výstupu kopce Baraby (do roku 1945 zvaný Teichtlberg) je před vámi nová vilová ulice vlevo a pole (naštěstí ne plocha s fotovoltaickými panely). Symbol jižní části Božic – socha sv. Donáta – čeká na slíbenou generální opravu. Podle toho to kolem něho vypadá. Prostě čeká se, až zahřmí ...

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Připravil Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.