znak Božic
 Co se děje...
Historie fotbalu: „Bratrská tradice“ Sokola Božice
Božický fotbal měl od svých počátků v polovině 50.let minulého století na svém kontě nejednu raritu. Tou nejznámější asi byly bratrské trojice hráčů, které se během několika úvodních sezon v božickém mužstvu potkaly na trávníku.
Tehdejší organizační pracovník a jednatel fotbalového oddílu Tonda Hančl (budoucí známý publicista) zde získával též své první novinářské zkušenosti a díky tomu si můžeme některé zajímavosti připomenout.
Fotbalový oddíl TJ Sokol Božice byl založen v roce 1954. Mužstvo sehrálo 10 přípravných zápasů a od sezony 1955 již startovalo v mistrovských soutěžích. Zařazeno bylo do okresního přeboru okresu Mikulov. Mladším ročníkům jen připomenu, že se tehdy hrálo podle příkazu „Sovětská fyskultura – náš vzor“ systémem jaro – podzim (tuším až do roku 1960).
První bratrskou trojicí v dresu božického týmu byli tři bratři Raušerovi: Antonín, František a Jaromír. Když František záhy aktivní fotbalové činnosti zanechal, vystřídali bratry Raušerovy tři bratři Barákovi: Vladimír, Jan a Jaroslav. Ti to spolu táhli dva roky. Ale pak se „Laďa“ (ještě žije) oženil a odstěhoval – a bylo zase po trojici. Do třetice se pak zadařilo ještě sourozencům Bůžkovým. Nejdříve hráli za první mužstvo (měli jsme v té době taky dorost) Vratislav a Stanislav Bůžkovi, v dalším roce k nim přibyl Drahomír (do té doby náš dorostenec) a v dorostu tou dobou hrál ještě jejich nejmladší bratr Josef. Jestli se všem čtyřem bratrům Bůžkovým podařilo hrát za božické „áčko“ aspoň jedenkrát pospolu, nevím. Zkusím se zeptat pamětníků: pana Haly nebo pana Ševečka. Třeba to dáme dohromady.
Jestli si někdo ze čtenářů vybaví, že i někdy později hráli za Božice tři bratři, ať se ozve. Rád tuto „statistiku“ doplním.


Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.