znak Božic
 Co se děje...
Vinařská ochutnávka poosmé
Družstvo božických vinařů a Obec Božice se stali již poosmé pořadateli místní výstavy vín a ochutnávky zvané obligátně Božický košt. Výstavní výbor ve složení Jan Kašpárek ml., Ivo Lukeštík, Karel Hala, Petr Fiala a Jiří Čada měl letos z čeho vybírat, a to jak od vinařů místních, tak i z blízkého či vzdálenějšího okolí. Na první pohled to bylo patrné také při slavnostním vyhlašování oceněných.
Celkem bylo vystavováno 210 vzorků vín, vína byla zastoupená v 28 odrůdách. Šampiónem výstavy se stal Tramín červený 2008 pozdní sběr Lubomíra Mika z Bantic s hodnocením 1,5 bodu. Dále bylo vyhlášeno 10 vítězů v odrůdách bílých a 6 v odrůdách červených. Z Božic si ocenění převzal dvakrát Robert Turoň, a to za Směs bílou 2008 (2,2) a Dornfelder 2007 (1,8), a Jan Kašpárek ml. za Pálavu 2008 výběr z hroznů (1,8). Zlatou medaili pro víno oceněné jednou hvězdičkou pak převzali další vinaři, mezi kterými nechyběl Vlastimil Švéda za Veltlínské zelené, Ivo Lukeštík za Pálavu, Mgr. Zdeněk Čurda za Sauvignon, Petr Fiala za Chardonnay, JUDr. Karel Drmola, Lada Lukeštíková a Jan Kašpárek ml. taktéž za Chardonnay, JUDr. Karel Drmola za Rulandské modré a Robert Turoň za Dornfelder 2008 barique.
Třebaže mezi vystavovateli letos chyběli někteří tradiční účastníci a sběratelé cen, dá se říct, že předložené vzorky měly dobrou kvalitu. Co jsem ochutnal, to mělo svou kvalitu. U našeho stolu jsme jako velmi zajímavou odrůdu ocenili Hrádeckého Slováka 2008 Václava Vašiny z Hrádku, což - jak jsme se dozvěděli od Jana Kašpárka st. – je vlastně víno vyrobené z tradiční plané odrůdy zvané lidově Srbák.
K příjemné velikonoční náladě přispěl i cimbálový soubor Dyjavánek, v jehož řadách hájil barvy Božic Adam Egner. Slušně zaplněný sál se při vínečku bavil až skoro do půlnoci.

P.S. Jedinou viditelnou i cítitelnou vadou na kráse byly toalety. Za to však nemůžou hlavní pořadatelé, ale spolupořadatel Obec Božice. Nefungující, poškozené, chybějící a neskutečně páchnoucí pánské záchodky a temné nesvítící dámské WC jsou neomluvitelnou ostudou. Ostudou nás všech. Posílám proto Radě obce Božice žádost, aby byla okamžitě zahájena jejich rekonstrukce. Když už měli páni radní chuť zvyšovat si měsíční odměny, určitě najdou v rozpočtu nějakých 300 000 Kč na základní opravu WC. Třeba z rezervy na údržbu kina nebo jiných „podobných“ rozpočtovaných výdajů na rok 2009. Výmluvy, proč to nejde, nás občany nezajímají.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.