znak Božic
 Co se děje...
Z duchovních dějin Božic: Kalendář 2010
Předvánoční čas – od konce listopadu můžeme hovořit o čase adventním – je letos na Znojemsku obohacen o další zajímavý a svým zpracováním nevšední tištěný materiál.
Jedná se o Kalendář 2010 nazvaný Duchovní putování po Znojemsku. Kromě klasického kalendáře je zde i liturgický kalendář, a tak i člověk neznalý některých význačných dat, jmen a událostí se zde dozví, kdy třeba končí doba vánoční, kdy je Popeleční středa, které neděli se říká Květná, který den je Dnem přísného půstu, kdy jsou letnice nebo na který den připadá svátek sv. Donáta.
Kalendář je doplněn fotografiemi význačných duchovních památek Znojemska a blízkého okolí s popiskami a pod každou fotografií je citát, který koresponduje s fotografií i daným obdobím.
Nás může velmi těšit, že se zde dostalo i naši obec Božice (sousedé z Čejkovic, Mackovic, Břežan či Hrádku takové štěstí neměli). Na připojených fotografiích vidíte, kterou památku si u nás autoři vybrali. Osobně mě to vůbec nepřekvapuje, neboť je to skutečně jeden z klenotů, které nám zde zůstaly zachovány.
Bohužel stav této památky je přímo žalostný a je vážně ohrožená její samotná existence. Zastupitel Karel Hala s mou podporou už letos opakovaně apeloval na tento tristní stav památky a potřebnost její záchrany. Jak už jsem v jednom materiálu na těchto stránkách uvedl, reakcí na jeho připomínku byla jen alibistická odpověď místostarosty obce, že s památkou nelze nic dělat, protože není naší obce. Musíme mu věřit, že není zapsaná jako památka obce Božice, leží však v našem katastru a jsem přesvědčen, že je naší povinností apelovat za její záchranu, ať patří komukoliv, s největší pravděpodobností státu. A stát, to jsme přece my! Nebo ne? A tzv. Bílý kříž u výjezdu z obce na Mackovice, to je prostě jeden z viditelných symbolů Božic. Kalendář vydala Římskokatolická farnost u kostela sv. Mikuláše, Znojmo a koupil jsem ji v knihkupectví Comenius na Kovářské ul. ve Znojmě za 55,- Kč.
A víte, co je napsáno podél fotografie jako popiska a pod fotografií jako citát? Tak pozorně čtěte, je to víc než pravdivé a trefné pro naši božickou současnost. Popiska: Božice, pískovcový kříž sešlý časem.
Citát: „Vlažnost je to, co Hospodina nejvíc dopaluje.“
A to, že je fotografie zařazená do 7. týdne roku 2010, týdne, kdy začíná doba postní, je taky docela patřičné.


Připravil: Mgr. Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.