znak Božic
 Co se děje...
Božická zákoutí: Klášterní útulek
Po delší době se opět podíváme na jedno ze zajímavých míst naší obce. Původní adresa této budovy zněla: České Křídlovice č. 135, Dětský útulek. A rok, kdy byla postavena? Právě před 110 lety byl touto stavbou rozšířen areál, který vznikal od roku 1892 pod patronátem tehdejšího božického faráře Maxe Mayera, pozdějšího preláta, rytíře a barona v rámci projektu založeného jako Výbor na zbudování útulku pro starce a děti.
Budova skutečně sloužila dlouhá léta jako zařízení pro děti a mládež. Nejdříve jako klášterní mateřská škola, vlastně jako soukromý dětský útulek – opatrovna a provoz zde zajišťovaly řádové sestry sv. Karla Boromejského. V letech 1921 – 1927 zde byla pro české školáky zřízena česká státní menšinová škola s řídícím učitelem A. Kvasničkou, a až do roku 1938 zde i nadále fungoval dětský útulek. Rovněž po roce 1945 sloužila budova potřebám křídlovické mateřské školy a první učitelkou zde byla Julie Trojanová, provdaná Slámová.
Významnou změnu zaznamenal rok 1953. Tehdy byly prostory upraveny na tělocvičnu, tzv. sokolovnu. Žije ještě dost pamětníků, kteří sem chodili pravidelně cvičit. Poslední etapa historie této budovy je spojená s obchodem. Nejdříve zde byla zřízena prodejna Jednoty s průmyslovým zbožím. Budova byla přestavěna a zmodernizována, vnější vzhled se změnil skoro k nepoznání. Určitě si vybavíte i jména vedoucích: Vl. Drápal, J. Mach a I. Zedníčková. Po roce 1990 zde vzniklo Nákupní středisko Čadová – Špillarová a zatím posledním provozovatelem je současný vietnamský obchodník. Co všechno zde prodává, a to i v prostorách, které dříve sloužily pouze jako sklady, si přečtěte na tabulích na poslední fotografii.
Možná, že někteří občané Božic, kteří se do obce přistěhovali až v posledních letech, dosud ani nevěděli, že tzv. průmyslovka je vlastně nedílnou součástí původního komlexu budov známých pod souhrnným pojmenováním Klášter. Snad si alespoň teď uvědomíme, proč terasu mezi vlastní čtyřpatrovou budou dnešního domova důchodců a průmyslovkou zpevňuje mohutná cihlová zeď. I ta je zajímavým stavebním dílem, které dotváří jedinečný vzhled celého areálu.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Tak to vypadá dnes.
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Nabídka dne
Pro zvětšení klikněte na foto.