znak Božic
 Co se děje...
Fotohádanka: Poznali jste školní budovu
I když jsem z dostupných údajů vybral jako „návod“ jeden chyták, poznali jste, že se jednalo o budovu dnešní I.mateřské školy v Božicích.
Budova se začala stavět právě před 120 lety v roce 1890. Stavební sloh, v němž byla postavena, se neuvádí, neboť konec 19.stol. už není tak úzce spojován s jednotným stylem. Přesto řada shodných rysů s novobarokní nižší budovou našeho kláštera nám dovoluje uvažovat o témže slohu. Ve své době se jednalo o moderní jednopatrovou stavbu se čtyřmi velkými třídami, jednou menší třídou, kabinetem a pracovnou pro dívčí ruční práce. V přízemí byl byt, ředitelna a sborovna. V zahajovacím školním roce 1893/1894 navštěvovalo tuto německou obecnou školu 405 žáků. V téže době stavěná obecná škola v Břežanech (u fary, u hřbitova) byla ve své původní velikosti poloviční a když se škola před nedávnem opravovala, bylo na zdivu dobře patrné, kde se napojovala přístavba. Jedno ale měly obě školy – božická i břežanská (fryšavská) – společné, a to příjmení ředitele: Zerzawy. Náhoda to asi nebyla. Ten božický se jmenoval Adalbert, jméno břežanského mi už vypadlo.
Další zajímavostí té naší božické školy bylo to, že do ní vždy chodilo několik českých dětí českých rodin, které bydlely na dvoře Hoja (Pavlíkovo) a na Starém Karlově. Později přibyly i děti českých zaměstnanců na božickém nádraží, mezi nimiž je neznámějším žákem světoběžník a voják naší západní armády Jan Fráňa (1913/1914). Předposlední poznámka už je těsně poválečná. Již 28.5.1945 bylo v této budově – nyní Obecné školy v Božicích – zahájeno vyučování s učitelem Aloisem Vybíralem. Tento „horlivý“ muž převzal 24.5.1945 od Ladislava Smrčka z Kolonie správu obce jako správní komisař. Vybíral podle vyprávění připomínal učitele Igora Hnízda z filmu Obecná škola, neboť chodil neustále s pistolí za opaskem. Byl to taky on, kdo přikázal vykácet lípy, které rostly před školou (viz foto). Dne 20.10.1945 ho ve funkci správního komisaře nahradil pošmistr Ferdinand Mathes.
Poslední poznámka se týká změny, k níž došlo v roce 1963. Tehdy byla 1.9.1963 otevřena nová budova základní školy a stávající budova načas téměř osiřela. V roce 1966 sem bylo přeneseno sídlo I.mateřské školy z budovy označované jako Thavonovo. A to už je vlastně i současnost.


Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.