znak Božic
 Co se děje...
ZO: Umělá tráva bude a do Borotic zadarmo
Na prázdninové poměry docela hojná účast občanů a „nástřel“ mnoha problémů, to byly asi hlavní znaky 18. zasedání zastupitelstva.
Formálních schvalovaček bylo tentokrát „hafo“ a tak jsme se pozastavili jen nad formulací, že „tato zřizovací listina nabývá účinnosti zpětně od 01.04.2009“ a po „právním rozboru“ jsme ji ze všech listin vyškrtli. Očekávaná diskuze nad zbrusu novou Zřizovací listinou Základní školy a mateřské školy se nakonec nekonala, neboť jsme na stoly dostali ke schválení jinou (proškrtanou) verzi, než jakou jsme obdrželi týden předtím k prostudování. Z majetku školy tak zmizelo bývalé dopravní hřiště (samozřejmě včetně oploceného hřiště uprostřed) i dlážděný dvorek za školou (je věcí diskuze, jestli zrovna ten by u školy být neměl?).
Napravili jsme taky zamítavé stanovisko rady obce k žádosti paní Aleny Kapaňové o odkup pozemků s drobnými budovami pod třemi bytovkami. Stalo se tak díky argumentům zastupitele Karla Haly (a dalších zastupitelů klubu Pro Božice), který poukázal na nepochopitelnou nesystémovost doporučení rady obce, kdy ve stejné lokalitě schválila rada odkup paní Michaele Novákové a paní Kapaňové dva měsíce předtím stejnou žádost zamítla.
Zpráva z Valné hromady DSO Niva říkala, že vozidlo MAN bylo prodáno Břežanské dopravní společnosti, s.r.o. za pouhý 1 mil. Kč, a to poměrem hlasů 4:3. Jak které obce hlasovaly jsme se však z úst našeho pana starosty nedozvěděli (popravdě řečeno, už jsme se ho ani nezeptali, možná, že on byl tím třetím, který s touto částkou nesouhlasil, tak jako část našeho zastupitelstva – tedy celý klub zastupitelů Pro Božice, když se to před časem projednávalo v našem zastupitelstvu).
Někteří z občanů budou možná brzy kontaktováni pracovníky, kteří zahájili tzv. digitalizaci pozemků v rámci jednoduchých pozemkových úprav. Tam, kde to bude sporné, kolizní a nejednoznačné, nastoupí jednání s vlastníky. Skupina 4 – 6 pracovníků je ubytovaná v bývalé obecní knihovně, jež byla adaptovaná na novou obecní ubytovnu (pobyt za první dva dny je za 250 Kč, další dny za 200 Kč).
V Relaxu byl kvůli problémům s kvalitou vody vyměněn filtrovací písek v celém zařízení. Pro čtyři nové domy za školní zahradou (na bývalém „Smeťáku“) se zpracovává projekt na rozvod vody a smlouvy o smlouvách budoucích byly podepsány s E.ONem na stavební přípojku k budoucí novostavbě na zahradě u hřbitova a se ZEMKOU, s.r.o. na vybudování přípojky od fotovoltaické elektrárny (stát bude na 9 ha) za stanicí (objektem ZD Mašovice). Zemní kabel povede po polních obecních cestách od stanice až do Scheidaschloku a dále přes Pravicko až k rozvodně za Hrušovany n. J. Naše obec za to dostane cca 50 000 Kč. Opravovat se bude železniční přejezd v Božicích. Kudy však v říjnu tohoto roku povede objížďka, není ještě jasné. Moc možností však není. Opravovat z dotace DSO Niva se začnou rozvody obecního rozhlasu. Jsou v katastrofálním stavu a ještě když k tomu zařádila nedávná vichřice, tak hlášení skoro nikde pořádně neslyšíme.
Ve středu 24.8.2009 bude vedení naší obce přijímat v obci Lužice oranžovou stuhu a dvakrát 300 000 Kč odměny za úspěch v jedné z kategorií soutěže Vesnice roku. Očekával bych radost a nějaké slavnostní párty, ale ono kde nic, tu nic. Navíc se pořád nemůžu zbavit dojmu (a nejsem zdaleka sám), jako by se vrcholní představitelé obce za tento úspěch styděli. A taky nám stále pořádně nevysvětlili, za co jsme byli oceněni. Úřední formulace, že je to „za spolupráci obce se zemědělským subjektem“ je docela všeobjímající a nic neříkající. Nebo je to za spolupráci pana starosty-obecního funkcionáře s panem starostou-farmářem?
A kdo uhradí škodu na náhrobku, který poškodila zlomená větev přerostlého stromu? Jelikož je hřbitov obecním majetkem a jako takový je pojištěn, nahlásí se škoda jako pojistná událost.
Občané by prý měli hojně diskutovat k aktuálním problémům, které obec pálí. Podrobněji se jim budu věnovat v jiném samostatném materiálu. Ale je jich skutečně přehršel. No jen to vezměme namátkou: dokončení kanalizace, zateplování obecních budov, opravy a rekonstrukce památek a sportovišť (umělá tráva na hřišti za školou bude!), nezbytné úpravy v kulturáku a taky to „nejpotřebnější“ nejkontroverznější téma – rekonstrukce obecního vinného sklepa na Dubově zahradě. Diskutovat je doopravdy o čem. Leccos se dá udělat jinak, leccos se dá ještě zastavit, leccos se dá nově zařadit! A na závěr dvě pozvánky, o nichž se na zastupitelstvu rovněž mluvilo. Sportovní nadšenci z Českých Křídlovic zvou všechny občany v sobotu 22.8.2009 na turnaj v malé kopané na nově upraveném hřišti „Na Škárkovce“. O dobrou náladu, občerstvení i zábavu bude postaráno. Produkce byla povolená i přes 22 hodinu. Přesto pořadatelé prosí hlavně občany z okolí Škárkovky o shovívavost a pochopení. Ať se tento turnaj stane novu tradicí naší obce.
Druhá pozvánka je na tradiční společnou akci obcí DSO Niva „Sedm v jedné“. Akce se tentokrát koná v Boroticích pod taktovkou agilního Sboru borotických hospodyněk. Program na celý den je skutečně bohatý (viz http://www.borotickehospodynky.cz/ ), bude tam natáčet i televize a součástí bude též 1. ročník Gulášfestu! Za Božice bude soutěžit 5ti členné družstvo božických hasičů a cena pro vítěze určitě není k zahození: Zájezd do Maďarska pro všechny členy družstva. Pozornost ať teď zbystří všichni případní návštěvníci z Božic: Kdo na tuto akci pojede svozovým autobusem, má vstup na zábavně soutěžní program zdarma! No, nejeďte na to?!

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Připravil Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.