znak Božic
 Co se děje...
Světlana 26: Co předcházelo smrti Antonína Daňka I.
V pátek 15. května někdy po 5. hodině ráno uplynulo 60 let od tragické smrti vůdčí osobnosti božické Světlany Antonína Daňka. V Novinách Niva 2/2009 jsem uveřejnil obsáhlejší materiál, který se zčásti též dotkl tohoto smutného výročí. V dnešním (a následně i několika dalších) pokračování našeho dlouhodobého seriálu o ilegální odbojové skupině Světlana se budu zabývat událostmi, které této události bezprostředně předcházely.
Minule jsem končil sdělením, že dne 8.5.1949 se Daněk znovu objevil v Božicích a nad ránem zaklepal na okno bytu Antonína Švarce v Českých Křídlovicích.
O květnových událostech roku 1949 vypovídal v červenci 1949 zatčený pověřený velitel znojemské a božické Světlany A. Švarc mj. toto: „Dne 8.5.1949 asi o 5. h ráno klepal někdo na okno mého bytu. Když jsem vstal a otevřel, uviděl jsem před domem státi Daňka. Zavedl jsem ho do pokoje, kde mi Daněk vyprávěl, že přijel do Československa ještě s jedním mužem, jehož jméno neuváděl. Dále mi Daněk řekl, že má vyzvednouti nějaké peníze od Slabíkové (z Komořan u Rousínova) pro Slabíka, pak nějaké peníze od Řičánků (z Rousínova) a od Luckých v Lanšdorfě. Pro všechny jmenované vezl Daněk dopisy. Dále mi Daněk vyprávěl, že má nařízeno od Slabíka, aby navázal spojení s některými muži jeho skupiny na Valašsku. Kromě toho, že druhý muž (s nímž Daněk přešel ilegálně hranice z Rakouska), který jel do Brna a který pracuje pro CIC, má za úkol odstraniti jednoho muže v Brně a to z důvodu, že dělal konfidenta státní bezpečnosti. Zavrhl jsem zavraždění tohoto muže a přemlouval jsem Daňka, aby se do ničeho podobného nepouštěl.“
Tolik ukázka z vyslýchacího protokolu A. Švarce. Nedá mi to, abych se právě nad touto pasáží nepozastavil. V prvním výslechu po zatčení (k tomu došlo 12.6.1949), který byl proveden 13.6.1949 zatčený A. Švarc úplně pomlčel o tomto Daňkově návratu a vůbec se o něm ani náznakem nezmiňuje. Při dalším výslechu 21.6.1949 se v závěru výpovědi o druhém Daňkově návratu do Božic zmiňuje a teprve během třetího a čtvrtého výslechu 14. a 15.7.1949 uvádí další podrobnosti. Je evidentní, že StB již před 21.6.1949 získala nějaké informace a Švarce k této výpovědi donutila. Jediným člověkem, který byl v té době ve vazbě a o událostech v Božicích věděl, byl řezník František Smetana, u něhož se Daněk během svého druhého návratu skrýval. Navíc Smetanovi na celu nasadila StB svého agenta. Podrobněji se tomuto tématu budu věnovat někdy příště, stejně jako činnosti jednotlivých skupin znojemské Světlany v Božicích, Boroticích a Lechovicích.
Daněk též požádal Švarce, aby se u něj mohl tento den ukrýt, neboť u něho doma jsou na návštěvě příbuzní, které se pokusí jeho manželka poslat pryč. Během řeči prý Švarc ukázal Daňkovi svou vlastní (ne služební) pistoli cizí značky a požádal ho, aby mu vysvětlil, jak se s ní zachází. Daňkovi se pistole velmi líbila a požádal Švarce, aby mu ji daroval. Ten mu ji dal a k tomu ještě 16 nábojů ráže 9 mm. Jestli pak v sebeobraně dne 15.5.1949 použil Daněk tuto pistoli nebo pistoli, kterou dostal od Herberta Němce ve Vídni, to už se asi dneska nezjistí.
Jisté je, že Daněk přešel 8.5.1949 hranice v jižních Čechách ještě s jedním mužem. Zatímco jeho společník odjel do Brna, Daněk se vydal do Znojma. Tam se zastavil u člena Světlany F. Churého, jemuž tlumočil vzkaz od Slabíka z Vídně. A protože tou dobou (bylo to v noci) nejel do Božic žádný vlak, půjčil si od Churého jízdní kolo a přijel do Božic na kole. Kudy jel, nevím. Nejspíš kvůli bezpečnosti podél trati. Daněk čekal, že se v neděli 8.5.1949 večer dostaví ke Švarcovi Churý s Hoferem. Ti však přijeli až v pondělí 9.5.1949 kolem 22 h. Na této tajné schůzce přesvědčovali všichni přítomní Daňka, aby se ani účastí nepodílel na údajně plánované likvidaci brněnského agenta StB. Je doopravdy otázkou, jestli byla taková akce vůbec připravována. Každopádně Daněk s nimi nakonec souhlasil a poté se rozhodl, že se v úterý 10.5.1949 vypraví na tři dny na Valašsko, aby prověřil některé zpřetrhané vazby a zjistil, jak se věci mají po první zatýkací vlně v březnu 1949. Z Valašska se měl vracet přes Rousínov a Břeclav a v pátek 13.5.1949 se chtěl sejít se svým kolegou – agentem CIC v hotelu na náměstí v Pohořelicích. Mj. se tam měli domluvit na odjezdu – návratu do Rakouska a setkání na znojemském nádraží v noci z neděle na pondělí z 15. na 16. května 1949 u ranního rychlíku.
V úterý 10.5.1949 odjel Daněk na Valašsko a v pátek 13.5.1949 kolem 3 h ráno se vrátil zpět do Božic a odešel do bytu řezníka Smetany, kde se chtěl ukrývat až do svého odjezdu. Téhož dne (v pátek třináctého!) kolem 11 h přišel na stanici SNB v Českých Křídlovicích za Švarcem Smetana se vzkazem od Daňka.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Připravuje Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
Dům v Českých Křídlovicích, v němž bydlel Antonín Švarc (pozdější Šrámkovo).
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
Dům – masna řezníka Smetany (pozdější Žilíkovo).