znak Božic
 Co se děje...
Stalo se: 17. listopad 1989 v Božicích
Jak vypadal 17.listopad 1989 v Božicích? Řekl bych, že tak jako jiné dny toho roku. Někteří z nás jsme večer byli v tehdy proslaveném práčském kulturáku. Konala se tam jakási módní přehlídka (možná s kulturním programem, to už si nepamatuji), kterou z Prahy dovezla tehdejší „tvář Práčí“ (nedávno zesnulý) Alois Švrček. Předváděné modely se daly druhý den dopoledne za přijatelnou cenu koupit.
Po návratu z Práči (tuším před 23 hodinou) jsem – tak jako obvykle – naladil Svobodnou Evropu a poslouchal nejnovější zprávy. Emotivní vysílání bylo plné zpráv o událostech na Národní třídě včetně zprávy o úmrtí studenta Šmída! Přeladil jsem na čs. stanici Hvězda (dnešní Radiožurnál) a tam jen stručně konstatovali, že došlo k nepovolenému studentskému pochodu z Albertova na Národní třídu a že policie zjednala pořádek. V sobotu ráno jsem ladil Hlas Ameriky, Svobodnou Evropu i naši Hvězdu. Zpravodajství bylo ve stejném duchu jako v pátek večer. Kolem deváté hodiny jsme jeli znovu do Práčí. Ptal jsem zástupců agentury, která tam vystavovala, jestli nemají nějaké aktuální zprávy z Prahy. Spali ve Znojmě a vůbec nevěděli (nebo se tak tvářili), že se tam něco děje.
Skromné bylo i zpravodajství. V Mladé frontě se na titulní straně krčila malá zprávička o nepokojné studentské manifestaci a jakési stranické provolání k situaci. Od souseda pana Procházky jsem si půjčil Svobodné slovo. Tam bylo trošku víc zpráv o pátečních událostech. Mám za to, že Svobodné slovo bylo od prvních dní nejodvážnějším sdělovacím prostředkem. Kdo chtěl, mohl se během víkendu – především z vysílání zahraničního rozhlasu a rakouské televize – dozvědět víc. Od pondělka už to bylo o poznání živější a do týdne se dosavadní moc hroutila.
Od prvního okamžiku se však všude – na pracovišti i v obci - vytvořila „hradba“, která prakticky trvá dodnes: Na jedné straně ti, co radikální změny podporovali a na druhé ti, kteří z nich měli panickou hrůzu. Šlo to napříč politickým i názorovým spektrem. Osobností Občanského fóra v Božicích se stal pan Miroslav Rezek. A taky Miroslav Bernat. Pobočky OF se vytvářely i na pracovištích (ve statku či ve škole, možná i jinde). S kolegou Rosťou Vejdovským jsme jezdili na akce do Znojma i několikrát v týdnu. Byla to zvláštní, neopakovatelná doba.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla