znak Božic
 Co se děje...
Po stopách fotbalu v Božicích, 2.část
Obnovení fotbalového oddílu
K dvouleté epizodě božického fotbalového oddílu (1946 –1947) jsme zatím získali jen dílčí vzpomínky pamětníků. Například tu, že tehdejším brankářem mužstva byl Svatopluk Župka (známý později z tragického případu odbojové skupiny Světlana) nebo že první fotbalové hřiště se nacházelo dole podél tehdy ještě nezregulovaného toku říčky Jevišovky, částečně před dnešní čističkou odpadních vod. Tato oblast byla zaplavena na jaře roku 1947 (21.3.1947) při velké povodni, kdy voda sahala až k prvním božickým stavením.
Při obnovování činnosti fotbalového oddílu bylo proto třeba v první řadě vyřešit otázku hřiště. S velkým elánem bylo v roce 1952 přikročeno k úpravě plochy pro nové hřiště za bývalou českou menšinovou školou v Božicích. Nebylo to úplně jednoduché, neboť tento svažitý terén bylo třeba upravit tak, aby plocha byla pokud možno rovná. Dodnes je také patrný mírný sklon v levém rohu při pohledu od vstupní brány. Také původní tvar hřiště byl orientován mírně doprava ve směru pohybu hodinových ručiček: později postavená tribuna byla tehdy s hranou hřiště rovnoběžná. Tento sportovní areál byl postupně upravován a doplňován až do dnešní podoby a nejsme daleko od pravdy, když jej zařadíme mezi ty velmi kvalitní (včetně zázemí) na celém Znojemsku.
Rozhodující krok k založení fotbalového oddílu byl učiněn v roce 1954. Předsedou oddílu byl Rudolf Šíbl, organizačním pracovníkem Antonín Hančl, cvičitelem (trenérem) Zdeněk Jandásek.

První zápas
K prvnímu zápasu existuje krátký zápis v archivu fotbalového oddílu.
Sokol Božice – Dynamo Borotice 7:2 (5:2)
Utkání se hrálo dne 27. června 1954, v Den tělovýchovy a sportu, na nově vybudovaném sportovním stadionu v Božicích. Rozhodčí: Fr. Kotek z Božic.
Sestava: Vojtěch Chlada – Jaroslav Barák, Karel Beneš – Radoslav Škrabal, Jaroslav Horváth, Libor Hanousek – Radoslav Hrdlička, Antonín Raušer, František Opletal, Karel Hala, Miroslav Beneš
2. poločas: Josef Hruška, Josef Horváth - Odstoupili: R. Hrdlička a R. Škrabal Branky: Hala 2, Hrdlička 1, M. Beneš, další střelci nejsou uvedeni.

Další přátelské zápasy se hrály až po prázdninách. Do konce roku 1954 bylo sehráno celkem 10 přípravných utkání, některá z nich i s velmi významnými soupeři. Během letních měsíců pokračovalo organizační a materiální zajišťování fungování oddílu. zachovaly se například některé doklady svědčící o velké aktivitě a snaze zajistit oddíl ze všech možných zdrojů (dalo by se použít dnes módní, tehdy naprosto neznámé spojení hovořící o „více zdrojovém financování“).
Hned na počátku července 1954 byla obecním rozhlasem vysílána výzva, v níž se mj. pravilo: „Dobrovolná sportovní organizace Sokol Božice již učinila první kroky k utvoření oddílu kopané a současně vás prosí o vaši pomoc... Žijeme ve znamení příprav a jedině finanční stránka je hlavní příčinou, že fotbalové hřiště zůstává dosud nevyužité. Jsou však zapotřebí sítě, kopačky, sportovní oblečení a řada dalších součástek nezbytně důležitého inventáře. Rozhodli jsme se, že tuto neděli 11. července 1954 v dopoledních hodinách provedeme sběr starého železa. ... Zbavte se dosud zbytečného haraburdí a připravte nám je před svým domem. ... Rádi vás zbavíme nepotřebných předmětů, které nám po odevzdání budou znamenat první finanční základ. ... Naší snahou pak bude šířit důstojnou reprezentací dobré jméno naší obce. – Proto nezapomeňte! Již tuto neděli!“. Tužkou je připsáno, že bude vyhlášeno místním rozhlasem 9. – 10. července 1954.
Tak takové byly první kroky novodobé božické kopané.

Příště: Výsledky zápasů fotbalového oddílu v roce 1954

Připravil : Ladislav Nevrkla

U Jevišovky bylo po válce první fotbalové hřiště
 
U Jevišovky bylo po válce první fotbalové hřiště
 
U Jevišovky bylo po válce první fotbalové hřiště
 
První fotbalový brankář Božic Svatopluk Župka
 
Organizační pracovník Antonín Hančl v karikatuře Eduarda Hoffmanna (viz Pozitivní noviny)