znak Božic
 Co se děje...
Domovy důchodců nerušíme
   Poplach a strach vyvolala mezi obyvateli domovů důchodců v Jevišovicích a Božicích zpráva o jejich zrušení. Nedávno ji vydala tisková agentura.
    Obě zařízení jsou ve starých historických budovách. Senioři tu žijí ve velkých čtyř až osmilůžkových často průchozích pokojích s vysokými stropy, které mají společná sociální zařízení na chodbách. Přesto tu jsou čekací doby na umístění dlouhé, v Jevišovicích i Božicích evidují několik desítek žádostí. Kraj, který je zřizovatelem obou zařízení jejich zánik popírá. "Řekla jsem, že oba domovy mají nadměrnou kapacitu a neodpovídají současným standardům. V Božicích sníží v příštím roce počet lůžek o deset, v Jevišovicích o patnáct. Očekáváme, že dosáhneme na evropské peníze. Unie má na podzim vypsat dotační tituly pro sociální oblast. V nejbližších pěti letech se nemusí nikdo z obyvatel bát, že se tyto domovy zruší," vysvětlila krajská radní Marie Cacková. Plánování budoucnosti jevišovického domova který sídlí v zámečku je o to složitější, že stále není u konce restituční spor o budovu. Božičtí mají případné restituční nároky o něco jednodušší. Nepředpokládají, že církevní řád sester Boromejek se bude ucházet o majetek, který slouží sociálním účelům.
    Božičtí mají studii na stavební úpravy domova, který dříve sloužil jako klášterní škola za dvacet milionů. "Počet obyvatel domova by se snížil na ze současných sto deseti na polovinu. Z osmi lůžkových pokojů by se staly dvoulůžkové a ani bychom nemuseli snižovat počet zaměstnanců, protože ve srovnání s celorepublikovým průměrem nám dnes chybí ošetřovatelky," uvedl ředitel božického domova ing. Jaromír Leisser. Dodal, že vše záleží na pomoci a podpoře kraje.
Publikováno v týdeníku Znojemský týden č.25/2007 dne 18.6.2007