znak Božic
 Co se děje...
Taje a tajemství Božic: Duch nového hřbitova
Píše se rok 1821, moderní doba již výrazně klepe na dveře i ve vesnicích a vesničkách celého rakouského mocnářství (Pozor: Ještě to nebylo Rakousko-Uhersko!) a tak se pomalu ale jistě naplnil i čas původního křídlovického hřbitova u kostela. Již od dob císařovny Marie Terezie byla obecná snaha (především z důvodů ekologických) přestěhovat místa posledního odpočinku mimo zastavěné části obcí. U nás to – jak vidno - trvalo docela dlouho, než k tomu došlo. Upomínkou na nový hřbitov je kříž z roku 1822 stojící uprostřed. Jedná se jednoznačně o nejstarší hmotný dokument tohoto místa. Jsou na hřbitově místa, která v sobě mají cosi tajemného, záhadného, něco, čeho si běžný návštěvník posledních míst člověka většinou ani nevšimne nebo si ani všimnout nemůže. Možná některé věci ani každý spatřit nemůže. Proto vězte, že to, co zachycují naše fotografie, je v řadě případů jedinečné, neopakovatelné a není to zcela určitě samo sebou. Co my vlastně víme o lidské duši? Co my vlastně víme o posledních věcech člověka?
Známý český spisovatel Ludvík Vaculík k tomu nedávno napsal (LN 15.6.2010): „Nevěřím na posmrtný život. … My (však) prostě nemůžeme přijmout, že smrtí člověk úplně zaniká. O tomto jsem teď zase přemýšlel, když umřel Ladislav Smoljak. … Existuje ploché úsloví, že kdo „byl milován“, „kdo žije v našem srdci“, na koho vzpomínáme, ten nezemřel. Takový způsob spojení se zemřelými mě odpuzuje. … A tu se mi zdá, že vůbec není hlavní, zda posmrtný život existuje. Neboť nad tím je naše potřeba a přání, aby byl! A jestliže se na tom ustanovíme, nemůže se to už nijak zrušit. Zrušte neexistující: existuje to nedotknutelně dál.“ Jsou to slova a názory provokativní, nutící k zamyšlení. Ve spojení s jednou z níže uvedených fotografií jsou to však myšlenky nesmírně inspirativní.

A co tedy uvidíte na následujících fotografiích:
Detaily hřbitovního kříže i jeho celkovou podobu.
Náhrobek jezuity P. Julia Storka, duchovního z božického kláštera – domova důchodců, který zemřel před 40 lety, v roce 1970.
Božický hřbitov na Dušičky roku 2009. Velké bílé kolo nad hrobem je duše nedávno zemřelé.
ANO? NE?


Připravili: Nevermind a Teta Liduš


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.