znak Božic
 Co se děje...
V Božicích II: Komu patří Mlýnské Domky?
Víte, kde si to v Božicích můžete prosvištět se svým bujným ořem devadesátkou a nehrozí vám pokuta, i kdyby se tam konaly policejní manévry? Tak pokud se neleknete „super kvalitního“ povrchu vozovky a dvou prudkých zatáček, můžete si to vyzkoušet v božickém Zámlýní. Jenom pozor, abyste přitom náhodou netrefili zchátralý mlýnský domek, který je téměř poslední připomínkou bývalého nádherného mlýna. Ani samotné Zámlýní nebo též Mlýnské Domky není zdaleka to, co bývalo. V roce 1945 zde stálo 33 domků, mohutný mlýn se zázemím, fungovala zde hospoda a v mlýnském domku naproti mlýna byla malá stáj a bufet pro občerstvení těch, kteří přijeli mlít do mlýna obilí (pozor: všechna –i/-y jsou správně). Aktuálně máme tuto obecní budovu urychleně odstranit, dříve než spadne sama! Původního mlynáře Schneidera (nechal si v roce 1930 postavit onu vilu se sochou sv. Antonína před vchodem) vystřídali postupně mlynáři Kremláček, Benc a Petrůsek, zemědělské družstvo a nakonec v roce 1966 buldozery. Přestože skoro dvě třetiny Zámlýní zmizely nenávratně pryč, po roce 1989 nastalo určité oživení této místní části. Na místě mlýna byl postaven objekt firmy AGRODIAGNOSTIK (po určitou dobu i s velkou pštrosí farmou) a ze stodoly u vily byla z původní výkupny ovoce a zeleniny upravena prodejna stavebnin, dnes patřící firmě STAVMAT IN, a.s. Opraveno bylo i několik rodinných domků.
Tak až pojedete Zámlýním, zkuste jet čtyřicítkou a kochejte se tím, jaký pohled se vám nabízí a vězte, že i toto jsou Božice, byť zde není žádná tabule s označením názvu. Na mapách je tento „božický obchvat“ vyznačen jako jedna z hlavních božických silnic, dokonce vhodných pro odklon dopravy, když se něco semele v lechovických serpentinách.

Základní údaje:
Zámlýní neboli Mlýnské Domky, dříve německy Mühlhäuseln. Tradiční místní část Českých Křídlovic, později Božic. Stával zde Schneiderův mlýn (rodina Schneiderova zde byla v letech 1804 – 1945), který byl neustále modernizován. Od roku 1927 zásoboval elektřinou obě vesnice (první elektrifikovanou budovou byl klášter Maria Hilf) a v letech 1936 – 1937 dostal Kaplanovu turbínu (zůstala pod silnicí). Za první republiky byl Schneiderův mlýn největším božickým zemědělským podnikem, který ve mlýně, přilehlé velké zahrádkářské a ovocnářské školce a u včel zaměstnával až 30 dělníků. Kromě mlýna zde stálo 33 domků, a to podél hlavní silnice a kolem návsi. Po roce 1945 domků ubylo a na počátku 50. let zde zbylo 13 stavení. V roce 1933 byl postaven železobetonový most přes Jevišovku (poškozený na konci války v roce 1945 a obnovený v roce 1965). Po válce sloužil dalších dvacet let k přechodu a přejezdu most dřevěný.
Připomenu ještě několik jmen: Kremláček, Benc, Petrůsek, ing. Holý, Ševčík Josef, Ratúzský, Nejezchleb Josef, Ševčíková Jiřina, Miroš, Nejezchleb Antonín, Vatrtová, Šnůrkovič, Dujsíková, Kapaňa Antonín, Kapaňa Alois, Troneček, Mochar.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Mgr. Ladislav Nevrkla


 
Vjezd do božické místní části Mlýnské Domky (Zámlýní) na křižovatce doleva
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Most v Zámlýní z roku 1933 po rekonstrukci v roce 1965
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Zbytky mlýnského náhonu a mlýnský domek v demolici
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Mlýnský domek v demolici. Škoda.
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Stavebniny STAVMAT IN, a.s.
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
první domky nalevo
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
první domky napravo
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Areál firmy AGRODIAGNOSTIK (výroba směsí)
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Vila v Zámlýní z roku 1930
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Původní Schneiderův mlýn (30. léta)
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Dřevěný most v Zámlýní, za ním zahrada se školkou a mlýn
Pro zvětšení klikněte na foto.