znak Božic
 Co se děje...
Drop velký na Božicku
   Získal jsem informaci, že v ranních hodinách dne 11.8.2007 byl na poli u Božic (směrem k nádraží) pozorován pták velikosti krocana, což by skutečně mohl být jedinec dropa velkého.
    Znalcům problematiky je známo, že právě božické polní letiště bylo jednou z lokalit, kde se drop dříve vyskytoval a kde byl v polovině 90. let učiněn neúspěšný pokus o umělé vysazení dropí populace. Není určitě bez zajímavosti, že právě v prostorách, kde byl drop spatřen (což je část plochy, kde by drop mohl pobývat) plánuje současná božická radnice výstavbu obřích solárních elektráren a tyto pozemky má schválené jako průmyslové zóny (sic!), což je tedy vskutku její "velmi pěkný" příspěvek k ochraně přírody! Jo, kdyby tak někdo nabídl za dropa takové peníze, jaké nabízí solární lobby za své "skvosty", to bychom asi na Božicku nevěděli, kam s dropem dřív a určitě bychom pro něj nějaký vhodný prostor na rozlehlém katastru našli. Takhle mají pouze božičtí myslivci jediného vycpaného už desítky let ve své klubovně. Jinak zhola nic!
    Bližší informace o aktuálním stavu dropí populace na Znojemsku najdete na serveru denik.cz v článku Vzácný drop se vrátil do Česka, vyhráno ale ještě nemá. Mj. se zde uvádí, že česká příroda má o jednu vzácnost víc. Deset let od posledního zaznamenaného případu se do České republiky vrátil hnízdit kriticky ohrožený ptačí druh drop velký.
    Celý článek si můžete přečíst zde.


P.S. Zajímalo by mě, co na tuto novou situaci říkají božičtí ekologové, kdy ten nejaktivnější z nich (a skutečně obětavý a věci znalý člověk) sedí dnes na božické radnici.
Mgr. Ladislav Nevrkla