znak Božic
 Co se děje...
Exkurze u solárních elektráren
   Exkurzí na staveniště solárních elektráren ve čtvrtek 18.10.2007 odpoledne byla završena další etapa budování alternativních zdrojů energie na Božicku.
    Jak jsme se přesvědčili na místě samém, nejsou solární panely zrovna žádnou pastvou pro oči (a už vůbec si tam nedokážu představit pasoucí se stáda ovcí, jak nám bylo servírováno na zasedání zastupitelstva). A tak většina soudných přítomných členů zastupitelstva jejich stavbu u Donáta vnímá jako naprostý nesmysl. Navíc jsme se zde z úst pana starosty dozvěděli, že řízení je stejně kvůli námitkám odboru životního prostředí pozastaveno. Zemědělská půda, na níž chce část božického zastupitelstva stavět, patří totiž k těm vysoce bonitním.
    Dalším vhodným místem by prý mohla být parcela pod cestou na terasy. Zde však panuje důvodné podezření, že dříve než proběhne řízení o změně územního plánu, budou tyto pozemky v rukou vlastníka, který by případným zájemcům o průmyslové využití "nasadil finanční laťku" pořádně vysoko. Navíc zde panují obavy, že 20 000 solárních panelů umístěných na severním svahu - naproti obci - by mohlo být velmi nepříjemným "odrazovým můstkem" pro občany,kteří na tyto svahy vidí.
    Zdá se, že po krachu výstavby větrných elektráren spěje i výstavba solárních elektráren v Božicích ke krachu. Občané se právem mohou ptát, kde se stala chyba a proč se na výstavbu vybírají právě ty nejméně vhodné lokality?
Ladislav Nevrkla