znak Božic
 Co se děje...
Sluneční elektrárna opět v Božicích?
To, že božická radnice neustala ve svých plánech na vybudování solární elektrárny, potvrdil naposledy v pátek 16.5.2008 Znojemský deník.

V rozsáhlejším materiálu, který je věnovaný získávání energie ze slunce a větru, je Božicím věnovaný následující odstaveček: „Další chystaný projekt sluneční elektrárny pozastavil loni na podzim investor v Božicích. Plán narazil na nesouhlas části místních obyvatel, i úřední problémy při projednávání změny územního plánu. Zástupci obce hodlají pro podobný projekt nabídnout a využít jiný pozemek v jedné z nově vymezených průmyslových zón u Božic.“

Věci neznalým připomenu, že v úvahu připadají pouze dvě lokality na severním okraji Božic. Ta rozumnější je v prostoru bývalého autodromu. Původně zde od roku 1947 až do počátku šedesátých let byla zřízená státní školka pro pěstování stromků na vysazování větrolamů s velmi úrodnou půdou, jaké je ostatně v celé nivě Jevišovky. V důvodově zprávě se sice uvádí, že se jedná o plochu bývalé cihelny, ale osobně nevím o tom, že by tam kdy cihelna byla. Možné je samozřejmě všechno, nejsem zase takovým pamětníkem ...). Důležité je, že se jedná o obecní pozemek, který po předčasném vypovězení smlouvy o pronájmu leží ladem. Pouze jeho menší část dostali od obce ke svým tréninkům božičtí dobrovolní hasiči. Je otázkou, jestli bude potencionálnímu investorovi vyhovovat sousedství hasičů (mají zde v údajné záplavové zóně svou klubovnu a volejbalové hřiště). Ale možná zrovna přítomnost hasičů investor přivítá.

Zato druhá možná plocha je víc než problematická a již dopředu avizuji, že bude-li plánovaná výstavba solárních elektráren prováděná zde, budu patřit k velmi hlasitým odpůrcům a budu iniciovat obecní referendum k jejich výstavbě. Jedná se o pozemek, o němž jsem již před časem na těchto stránkách psal. Nejenže je z hlediska značné části obyvatel obce nevhodný, ale navíc tuto plochu o výměře 48 200 m3, koupili soukromí vlastníci, takže obec nebude mít z provozu takové elektrárny prakticky nic.

V sousedním Hrádku zvolili podstatně jinou filozofii a za tři týdny by zde měla být spuštěna nejvýkonnější fotovoltaická elektrárna v České republice a jedna z největších ve střední Evropě. Projekt považuje za užitečný i hrádecký starosta Ondřej Kubic. „Dobře jsme zhodnotili obecní pozemek, navíc z výkonu elektrárny půjde významný příspěvek do obecního rozpočtu,“ konstatoval podle Znojemského deníku starosta.

Již několik měsíců vyrábí a dodává energii i známá sluneční elektrárna v Jaroslavicích. Provozuje ji, stejně jako dokončované zařízení v Hrádku, společnost Energy 21. „Jde o první projekt naší skupiny, výkon elektrárny je necelý jeden megawatt. Elektrárna používá amorfní fotovoltaické panely. To znamená, že pro výrobu energie využívají rozptýlené denní světlo a nejsou tak závislé na přímém slunečním záření,“ řekla mluvčí Musilová. V současné době zde probíhá výstavba druhé části solární elektrárny. Po praktických zkušenostech byly betonové podstavce nahrazeny kovovými trubkami, které zamezí nežádoucímu pohybu solárních panelů. A i po estetické stránce vypadají daleko lépe. Takovou solární elektrárnu si dokážu na ploše bývalého autodromu docela dobře představit.

Ladislav Nevrkla

Další aktuální informace k výstavbě solárních a větrných elektráren najdete na: http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/energie_zdroje_znojemsko_20080516.html

Možná plocha pro solární elektrárnu – vjezd do areálu
 
Možná plocha pro solární elektrárnu – pohled na bývalou dráhu
 
Takto vypadají nové panely v Jaroslavicích
 
Nevhodný pozemek pro solární elektrárnu – pole pod cestou na terasy