znak Božic
 Co se děje...
Světlana 28: Ticho kolem Světlany?
Skoro se zdá, že jde o cílený útok určité skupiny osob, které si daly za cíl znevěrohodňovat, znevažovat, zlehčovat, ba i zesměšňovat odboj našich předků za druhé světové války, zvláště pak odboj partyzánský, i odboj třetí, protikomunistický.
Shromáždění velkého množství historického materiálu ještě není zárukou kvalitní historické práce. Rozhodující je práce s tímto shromážděným materiálem, interpretace pramenů, zpracování, vyvozování zobecňujících závěrů a jejich prezentace.
Nedoložené, spekulativní údaje, na něž postupně „naroubujeme“ jednotlivé osoby, děje a události, jsou možná čtenářsky i posluchačsky atraktivní, ale jinak bohužel! Něco zvýrazníme, něco zamlčíme, něco účelově či spekulativně spojíme – a obraz „zloducha“ máme na světě! A pak jednoho, dva exemplárně rozcupujeme a další strčíme do společného „batůžku obětí“ bez dalšího hlubšího rozlišení.
Po skoro 40 letech mlčení, se po roce 1989 otevřela i neprozkoumaná historie odbojové organizace Světlana. Tisíce stran archivních materiálů prochází postupně rukama historiků, publicistů i zájemců o tuto kapitolu našich dějin. Vyvozovat za tohoto stavu poznání nekompromisní a kategorické závěry by si asi momentálně neměl dovolit nikdo.
Přesto se takoví najdou. Nedávno byla vydaná publikace Přes práh totality, která má být metodickou příručkou pro dějiny 1949 – 1954. S prezentací a vyzněním kapitoly o Světlaně nesouhlasím. Nemám zatím takové informace, které by tvrzení tam uvedená věrohodně doložily. Podobné je to s odmítavým stanoviskem božické obecní rady k umístění pamětní desky vedoucímu představiteli božické skupiny Světlany na domě, v němž bydlel. Důvody. které zazněly na posledním zasedání zastupitelstva obce, byly nevěrohodné, emotivní a nepřesné.
Diskuzi na toto téma se však nebráním, jak jsem ostatně uvedl i na zastupitelstvu. Postavme vedle sebe doložitelná fakta a pak je konfrontujme. Zkratkovité spekulativní a zaujaté závěry tady nemají místo.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Mgr. Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.