znak Božic
 Co se děje...
Fotbal: Když se štěstí otočí zády
Sobotní fotbalový program se našim mužstvům podařilo splnit stoprocentně. Tedy, abychom byli přesní a přísní: splnit na 100%, pokud jde o výsledky, herní projev by těch procent asi tolik neměl.
Neděle, ta už byla složitější. Nejočekávanější zápas – derby mezi naším „áčkem“ a loňskou štikou okresního přeboru Dynamem Oleksovice – přinesl zajímavý a solidní fotbal, ale výsledek je - vzhledem k vítězství domácích – nespravedlivým vyjádřením toho, co jsme viděli jako diváci i to, co odvedli naši jako hráči.
Žáci to měli na hřišti favorita soutěže celku Prosiměřic těžké, a tak se ani nedivíme výrazné porážce – gól jsme ale dali výstavní! To přípravka příjemně překvapila a na hřišti v Oleksovicích se vypořádala jak s Dyjákovicemi, tak s Hevlínem.

OP: Oleksovice – Božice A 4:3 (3:1)
Oleksovice zatím v okresním přeboru příliš nezářili, poslední zápas dokonce pro malý počet hráčů nedohráli. Na nás se však nachystali. Jak jsme pochopili z reakcí hráčů i fanoušků, stanou se zápasy mezi Božicemi a Oleksovicemi pravým derby. Nás příznivců Božic přijelo do Oleksovic hodně (autobus Ivana Hudce zvládl cestu s přehledem, i když brzdy asi bylo slyšet daleko) a tak si nemůžou stěžovat ani pořadatelé: Na rozhodčího díky nám určitě vybrali!
Ale k zápasu. Začali jsme sebevědomě, cvičně jsme vyzkoušeli domácího gólmana, jenže přišel nenápadný protiútok domácích, náš krajní obránce v souboji upadl a po centru se míč zatřepal v naší síti. Velmi studená sprcha a – 1:0 pro domácí. Ve 14. a 16. minutě jsme měli dvě vyložené šance, ale ani Jan Kudlička, ani Jaromír Jandásek se nemohli radovat z možného úspěchu. Naopak. Po dlouhých minutách u oleksovické branky následoval protiútok, chyba druhého krajního obránce – a bylo to 2:0 pro Oleksovice. Ti ani nevěřili vlastním očím. Poprvé se letos sešli v úplné sestavě, dokonce i s několika náhradníky, a hned to bylo znát.
Probíhala 34. minuta, slunce nám svítilo do očí, domácí na vápně kopli takový padáček a ten k překvapení všech skončil za zády našeho gólmana. To už na nás bylo příliš – 3:0 pro domácí. Ve 42. minutě signalizoval domácí asistent rozhodčího ofsajd, rozhodčí však nechal pokračovat ve hře. My jsme hráli dál (nikdo nepískal), domácí zaváhali a Jaromír Jandásek snížil na 3:1. Začalo se blýskat na lepší časy.
V úvodu 2. poločasu zahrozili opět domácí, ale brankář Musil bravurně zachránil. Běžela 63. minuta a bojovný Jaromír Jandásek snížil na 3:2. Začali jsme doufat v obrat, neboť naši hráči byli v té chvíli jasně lepší. Jenže uběhlo 5 minut a další nemilé překvapení na náš účet – skóre se opět změnilo v náš neprospěch na 4:2. V 78. minutě přišel na hřiště místo Michala Topolčana Marian Vávra a za pět minut snižoval po rohovém kopu opět Jaromír Jandásek na 4:3. Nečekal jsem to a tak to není natočeno. Snažili jsme se o vyrovnání, sil však ubývalo a domácí postupným střídáním a jiným zdržováním rozbíjeli naše útoky. Rozhodčí přidal dvě minuty, ale na výsledku zápasu se už nezměnilo nic. Domácí měli pět šancí, dali čtyři branky. My jsme měli šancí nepočítaně, proměnili jsme „jen“ tři. Jindy by to možná stačilo, dneska to na body nestačilo.

Sestava Božic: Sestava: Robert Musil – Aleš Žák, Roman Šebela, David Švestka, Svatopluk Nevěčný - Petr Horký, Jan Kudlička, František Hofman, Michal Topolčan (Marian Vávra) - Lukáš Dítě, Jaromír Jandásek. Trenér Miroslav Jandásek (jako diváci jsme nepochopili střídání – nestřídání, ale bylo nám to po zápase srozumitelně vysvětleno sekretářem oddílu). Hlavní rozhodčí Antonín Šrámek, delegát p. Števica.

Video bude připojeno v pondělí večer.

OS dorostu B: Božice – Olbramovice 2:0 (0:0)
Naši dorostenci zatím soutěží procházejí bez ztráty kytičky. Proti Olbramovicím nastoupili v nejsilnější sestavě, a tak jsme očekávali poměrně jasný výsledek, byť jsme snaživého soupeře nemínili podcenit. Dlouho to ale bylo z naší strany hodně nevýrazné a hlavně bezzubé.
Hvězdou zápasu byl podle našeho mínění předstoper Tonda Těthal. Nejenže připravil střelci zápasu Patriku Šotkovskému první gól, ale i v ostatních činnostech byl vždy na svém místě. A ještě něco: Hraje vždy pro celek. Ostatní se trošku déle, než by bylo zdrávo, sehrávali. Bylo to, jak když přijede Rosický, Baroš, Plašil, Sionko. Všichni jsou vynikající, ale je potřeba je sladit, aby „orchestr“ nehrál jenom sóla. První branka Patrika Šotkovského padla po centru Tondy Těthala v 77. minutě, druhou přidal za pár minut tentýž hráč.
A reakce po zápase? „S výsledkem jsem spokojený, s hrou – hlavně proměňováním šancí - už méně,“ konstatoval trenér Tomáš Rauš. „Mohlo to být klidně 5:0,“ uvedl jeden z přihlížejících diváků. Mušku si můžeme vyzkoušet opět v neděli, tentokrát na hodech v Práčích (začíná se už v 10:15 h). To by mělo hrát pro nás, ne?

Sestava Božic: Kuba Benkovič – Broněk Horáček, Vlasta Žilík, Tonda Těthal, Zdeněk Chrenovský – Marian Vávra, Evžen Egner, Patrik Šotkovský, David Šenkeřík – Tomáš Rauš, Kuba Zifčák. Střídali: Filip Šperka, Pavel Šulan a Petr Griebaum. Mužstvo si prohlédněte na připojeném foto.

IV. C: Božice B – Břežany B 3:1 (1:0)
Derby dvou soupeřů, kteří tvoří zálohy pro svoje výše postavená „áčka“ nepřineslo žádný mimořádný fotbalový zážitek. Naši se snažili dát co nejdříve uklidňující gól, hosté se dostávali do šanci méně často, ale náš nový gólman Jiří Škrabal se taky nenudil. Očekávaná chvíle přišla ve 20. minutě, kdy kapitán Jiří Himal kopal přímý kop a Jarek Jandásek jen „doťukl“ míč do břežanské branky – ujali jsme se vedení 1:0. Pak jsem až do konce poločasu neměl (jako hlasatel) téměř co dělat.
Ve druhé půli už to bylo všechno živější. Nejenže padly další tři branky, ale docházelo ke střídání a taky k udělování žlutých karet. Naše vítězství však bylo jasné. Kromě jistého Jirky Škrabala v brance nás zaujal záložník Mirek Bětík, který zcela „vymazal“ obávaného břežanského střelce Richarda Nevorala, spolehlivý stoper Jiří Himal a jeden z nejlepších hráčů tohoto utkání Marek Zifčák, který úspěšně „operoval“ na velkém prostoru po celý zápas.
Branky: Jaromír Jandásek, Jiří Himal (dělovkou z přímého kopu) a Jan Szabó (po krásné individuální akci). Za Břežany snižoval na 3:1 Jaroslav Rachůnek.

Sestava Božic: Jiří Škrabal - Dalibor Tomášek, Jiří Himal, Jiří Benkovič, Zdeněk Svoboda (Petr Procházka) – Marek Zifčák, Miroslav Bětík, Martin Topolčřan, Michal Himal (Svatopluk Nevěčný) – Jaromír Jandásek (Tomáš Rauš), Jan Szabó. Trenér Roman Himal, vedoucí mužstva Petr Hříbek.

Záznam zápasu je na připojeném videu.

OP žáků: Prosiměřice – Božice 5:1
Favorizovaný celek domácích neponechal nic náhodě a vykročil i v tomto utkání nekompromisně za svým cílem: zvítězit v okresním přeboru a připravit budoucí kvalitní dorostence.
Na 5:1 snižoval krásnou střelou náš nejlepší hráč Broněk Horáček. Když jsem se ho po návratu žáků ptal, jak hodnotí dnešní zápas, odvětil: Byli lepší a mě bolí celý člověk. Jak ho znám, tak mu to i věřím. Hraje vždycky s maximálním nasazením, ať za „domovské“ žáky nebo za dorost. A to potom všechno bolí. I výsledek.

Božice – Hevlín 2:0
Ke druhému kolu zajížděly naše nejmenší naděje na hřiště Oleksovic. Prvním soupeřem nám bylo mužstvo Dyjákovic. Do poločasu jsme vedli góly Petra Tótha 3:0. Po poločase však soupeř vyrovnal a začalo drama, které ukončil opět Petr Tóth. První vítězství tohoto ročníku bylo na světě.
Do druhého zápasu jsme nastoupili proti Hevlínu. Dlouho se naše převaha neprojevovala brankami, až se prosadil náš kanonýr Petr Tóth. Poté měl soupeř pár slibných akcí, ale pojišťovací gól vstřelil Petr Havlíček.
Z Oleksovic jsme si odvezli 6 bodů a je třeba říct,že všichni hráči si zaslouží velkou pochvalu za předvedenou hru a bojovnost.