znak Božic
 Co se děje...
Zelená alternativa? Nesmysl!
Navštívil jsem minulý víkend rozšiřující se staveniště fotovoltaických elektráren v nedalekých Jaroslavicích.
Byla zde zbourána a srovnána se zemí část zemědělských objektů (kravínů, vepřínů a kdovíčeho ještě) a již zde stojí betonové nosiče solárních desek. Slyšel jsem, jak zde na dvě stovky lidí „bralo“ bouraný materiál do vlastních rukou, aby ho přemístili do svých usedlostí nebo zpeněžili ve sběrnách. Jako nechtěná třešnička na dortu působí informace, že přes noc zmizela i kovová brána se zámkem a sloupky, která měla bránit vstupu do bouraného areálu. I proto je zde dnes k vidění ochranka!
Zkrátka a dobře, dneska už je tam všechno jinak. jenom malý proužek pozemku „vzpurného“ vlastníka (odmítl svých několik arů prodat) tady působí jako pěst na oko a dokládá, že ne úplně všichni se zbláznili ze „zlatého telete“.
Fotovoltaika na Znojemsku letí, má zde prý ideální podmínky i podporu veřejnosti, větrníky u Břežan i jejich osiřelý souputník u Bantic prý taky nevadí. Bioplynka u Velkého Karlova? Pozor! „Zlý“ Rada zde prý páchá neskutečná zvěrstva! Je ovšem docela zajímavé, že senátním kandidátům – konkrétně zelenému ing. T. Rothröcklovi či komunistické kandidátce dr. M. Bayerové – nevadí. Ba právě naopak! Ve zpracování biomasy prý pokulháváme! Tak jen houšť a větší kapky! Kdo to má ale čichat, vážení přátelé?
Suma sumárum, sečteno a podtrženo: svazující a nesmyslné nařízení úředníků Evropské unie na 5% „zelené energie“ vyrobené z obnovitelných zdrojů nás žene do pekel.
Firmy stavějící tyto „alternativní zdroje“ si mnou ruce a diktují si požadavky. Stavět na pronajatých pozemcích již zásadně nechtějí, ale pouze a jenom na vlastních, koupených. Je to jasné: za 25 – 30 let, kdy tyto elektrárny „půjdou do kytek“, budou vlastnit lukrativní pozemky, s nimiž naloží dle libosti a svých ekonomických zájmů.
Jsem zvědav, co podnikne ing. Vybíral (šéf ZD Mašovice) s výstavbou „své“ solární elektrárny na pozemcích kamufláže zvané ZEMKA (pamatujete si ještě, jak tady chtěla stavět před 15 lety u Jevišovky jatka?) hned vedle stanice při výjezdu z Božic na Mackovice. Půjde do toho sám, nebo prodá tyto pozemky nějaké „solární firmě“? A splní usnesení posledního zastupitelstva obce? Jednal s ním už vůbec někdo z vedení obce?
Ale dosti už těchto „zelených hororů“! Ještě je čas zastavit toto „zelené šílenství“ a vrátit se nohama na zem! Co takhle třeba rozšířit Jadernou elektrárnu Dukovany o další bloky?

P. S. A vůbec. Teď mě tak napadá, proč jsme raději neschválili jako průmyslovou zónu onu nehostinnou krajinu za Solařovým, tam, kde se každým dnem začne tvořit další nesmyslný mokřad? Tam by to solárním panelům docela slušelo a ještě by to obci hodilo nějaký melounek? Jsme my to ale hlavy dubové ... A vede tam i vysoké napětí na připojení, vážení!

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla


 
Plocha, kde mohly stát solární panely. Místo nich tam vznikne zbytečný a nesmyslný mokřad.
 

 

 
Z jaroslavického staveniště.