znak Božic
 Co se děje...
Po stopách fotbalu 6: Božice poprvé v soutěži
Po více než měsíci se opět projdeme po stopách božického fotbalu. Úvodem dovolte malé shrnutí.
Od roku 1952 se v Božicích připravovali na založení fotbalového oddílu a jeho zapojení do okresních soutěží. Nejdříve se budovalo kvalitní fotbalové hřiště, poté vznikl fotbalový oddíl a v roce 1954 sehrál 10 přípravných zápasů. Fotbalové soutěže se tehdy hrály systémem jaro - podzim, a tak nic nebránilo tomu, aby se pro ročník 1955 přihlásili božičtí fotbalisté do soutěže.
Ještě těsně předtím si Božice zahrály poslední přátelský zápas 27.3.1955 v Tasovicích (místo oblíbené pro přípravná utkání i dnes – pozn. lan) s místním Sokolem.

Sokol Tasovice – Sokol Božice 1:3 (1:1)
Božice nastoupily v sestavě: Stanislav Ševeček – Jaroslav Barák, Karel Beneš, - Antonín Raušer (brzy se o něm dočtete v jiném našem seriálu věnovaném organizaci Světlana!), Oldřich Holý, Miroslav Beneš – Jaromír Raušer, Karel Hala, Zdeněk Jandásek, Josef Cabák, Jaroslav Horváth.
Branky dali: Hala 2. Horváth
V zápase nastoupili i dva výborní fotbalisté, kteří měli v Božicích povoleno hostování, a to Zdeněk Jandásek a Josef Cabák. Vítězství nad tímto družstvem, které se umístilo na 2. místě okresního přeboru Znojemska, bylo prý možné jen proto, že mu „předcházela dobrá zimní příprava“.

První soutěžní sezóna
Na základě vykázané bohaté činnosti v roce 1954 bylo mužstvo TJ Sokol Božice zařazeno v roce 1955 do nejvyšší okresní soutěže – okresního přeboru. Jako jeden z mála oddílů utvořil také dorostenecké družstvo a přihlásil je do mistrovské soutěže. Bohužel dorosteneckých družstev bylo málo a jejich podzimní část soutěže byla zrušená. Snaha, aby dorostenci sehráli aspoň několik přátelských zápasů na Znojemsku, se u tamních funkcionářů nesetkala s pochopením a tak naši dorostenci stagnovali.
Za zaznamenání stojí určitě ještě jedna perlička, která ukazuje, že tehdejší politizace jakékoliv činnosti byla až neuvěřitelná. Na druhou stranu, když se našel člověk, který se v ní orientoval, byl z toho občas aspoň materiální přínos. Božičtí fotbalisté (jako jediní na okrese Mikulov!) „uzavřeli na počest slavných květnových dnů kolektivní závazek, který zdárně přispěl k plnění plánu rozvoje, čímž byla jednota Sokol Božice odměněna částkou 1.000 Kčs a oddílu kopané byly darovány 3 páry nových kopaček.“ V době, kdy předsedkyně TJ paní Papoušková fotbalu zrovna moc nepřála, to byla docela slušná sumička a kopaček také není nikdy dost!

Okresní přebor okresu Mikulov, ročník 1955
S velkým očekáváním sledovali funkcionáři okresní sekce kopané v Mikulově výkony božických fotbalistů v mistrovské soutěži a „stále si kladli ještě otázku, zdali bylo správné zařadit náš oddíl do vyšší soutěže. Naši hráči si však byli dobře vědomi svého úkolu, brali vše s plnou odpovědností a vážností a důvěry nadřízených orgánů nezklamali,“ píše A. Hančl ve svých záznamech.
Na závěr této kapitoly si přečtěme ještě zápisy sekretáře oddílu Antonína Hančla, v nichž hodnotí první (jarní) část soutěže a účinkování božických fotbalistů v ní.
První mistrovský zápas skončil v Dolních Věstonicích úspěšnou remízou 3:3 (Sokol D. Věstonice se v minulém ročníku OP umístil na 4. místě.). První porážka byla od Sokola Jevišovka v poměru 0:1, ale i to byl velký úspěch našeho družstva. Vždyť Sokol Hevlín, který v jarním kole prohrál jen jedno utkání, prohrál je právě s Jevišovkou 4:2
Největší porážky v jarním kole mistrovství v poměru 3:0 byly od Sokola Březí a Sokola Hevlín, který se umístil na 1. místě tabulky. Sokol Bulhary, který vítězil v jednom utkání za druhým, ztratil první bod právě s námi, neboť utkání skončilo remízou 1:1. Sokol Hrabětice, který měl v mistrovství rovněž dobrý nástup, prohrál na svém hřišti s naším mužstvem 0:1, a to ještě našich hrálo o jednoho méně. Největšího vítězství bylo naším družstvem docíleno nad Dynamem Valtice, a to v poměru 6:0.

Foto: Fotbalisté TJ Sokol Božice. Jako nepamětník poznávám pouze dorostence Mirka Bernata (uprostřed první zleva) a podle podoby Šímu (asi Miroslava), vpředu druhý zleva.
Text: -lan-

Připravují Karel Hala a Ladislav Nevrkla