znak Božic
 Co se děje...
Stalo se 1: Jak jsme nechtěli k Mikulovu
Od 1.února 1949 byla při reorganizaci státní správy obec Božice začleněna do okresu Mikulov.

Na schůzi MNV Božice dne 24. srpna 1949 jednohlasně schváleno, aby byla podána žádost krajskému národnímu výboru o připojení zdejší obce k ONV Znojmo z důvodů:
1) Velká vzdálenost obce od ONV Mikulov
2) Velká ztráta času pro funkcionáře
3) Značně větší vydání obce na cestovném
4) Žádost všech občanů z důvodů, že do Znojma jezdí všichni nakupovat a přitom si vyřídí své úřední záležitosti

Výsledek: Žádost božických funkcionářů (a jak vidno i občanů) nebyla vyslyšena. Až do reorganizace státní správy v roce 1960 jsme patřili k okresu Mikulov. Největším výdobytkem tohoto nedobrovolného nesmyslného svazku bylo přidělení výstavby nové školy. Intenzivní jednání probíhala od roku 1959. Díky několika božickým funkcionářům (Č. Černošek, J. Starý), kteří byli členy okresním orgánů, se podařilo tento požadavek protlačit a výstavbu přidělit. Když pak byly Božice v roce 1960 vráceny do okresu Znojmo, rozhodnutí už nikdo nezrušil, a tak se v letech 1961 – 1963 nákladem 3,5 mil. Kč stavba uskutečnila. V Břežanech na to nezapomněli dodnes.

Tento materiál je součástí dlouhodobého cyklu krátkých „vyprávěnek“, glos a dokumentů, který jsem nazval Poločas rozpadu.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Připravil Mgr. Ladislav Nevrkla


 
Nová škola v roce 1963 i s třešňovou alejí táhnoucí se s mezerami od Mackovic až na hraniční přechod Jaroslavice - Seefeld-Kadolz.
Pro zvětšení klikněte na foto.