znak Božic
 Co se děje...
K zamyšlení: Svatý Donát hlídá obec
Jak počátkem roku připomněl jeden náš čtenář, je další opravenou památkou v naší obci socha sv. Donáta. Celý diskuzní příspěvek najdete na našem diskuzním fóru ze dne 5.1.2010.
Úprava okolí sochy sv. Donáta je skutečně nepřehlédnutelná a je dle mého názoru nejvýraznější od chvíle, kdy byl kdysi před léty obehnán nedůstojným „ostnatým“ drátem. Pahorek, z něhož sv. Donát shlíží jako odpovědný ochránce směrem k naší obci, je nově osazen cihlovým schodištěm a část před sochou je i vydlážděná. Renovované je též kovové ohrazení kolem sochy. Netknutá tentokrát zůstala vlastní socha. Ta byla nuceně opravovaná v roce 2003, když v noci ze 7. na 8.3.2003 někdo urazil a odcizil bustu sochy (viz připojené foto). Škoda jen, že tato oprava nebyla dotažená do úplného konce. Já jsem stále připraven dodat chybějící údaje na desku. A navrhuji, aby na podstavec byla umístěna i nová destička s aktuálními informacemi.
Koncem roku 2009 byly opraveny dvě nejvýznamnější drobnější historické památky: kaplička se zvoničkou sv. Floriána a socha sv. Donáta. Trochu mě mrzí, že se ke kapličce chovají macešsky oficiální webové stránky obce, které ji doposud nezařadily do své fotogalerie. Daleko větší škodou ovšem je, že se nám nepodařilo obě památky dokončit (celkovou úpravou okolí, usazením laviček a výsevem trávy) a nemohla tak být aspoň jedna z nich přihlášená do soutěže O nejlépe opravenou památku jižní Moravy v roce 2009.
Co však zcela určitě udělat můžeme, je slavnostní „přivítání“ obou výrazných historických staveb do obce na jaře letošního roku. Příslušný návrh na malou obecní slavnost již zasílám na obecní úřad, do rady obce a na jednání zastupitelstva obce. Možné termíny jsou dva a bude záležet na tom, jak se v obecních orgánech dohodneme. Rád bych ovšem tuto naši akci zakomponoval do širšího rámce kulturně společenských akcí mikroregionu Hrušovansko. Konkrétně bych ji chtěl sladit s termínem 2. ročníku nové šanovské slavnosti „Otvírání Hraběcí studánky“, což není nic jiného, než společenská akce u naší staré známé studánky z roku 1810 (vidíte, další výročí a další důvod k oslavě). Šanovská akce se koná v sobotu 8.5.2010 (státní svátek Den vítězství) od 12:00 h, naše božická by se mohla konat týž den od 10:00 h setkáním u kapličky, poté s přesunem k sv. Donátovi a odtud by zájemci mohli pokračovat polní cestou ke studánce. Konkrétní program slavnosti je třeba projednat a jestli k tomu ještě připojit večerní zábavu, to nechávám na následné diskuzi. Pokud vyjde počasí, vnímám to jako nádhernou víkendovou událost v Božicích.
Jsem rovněž připraven vytvořit k této příležitosti „informační kartičku“, kterou by dostala každá božická domácnost a byla by v infocentru připravená i pro návštěvníky Božic. O tom, že se dohodneme v našem zastupitelstvu, nepochybuji a o tom, že se dohodnou starostové Božic a Šanova rovněž. Pak už nám nebrání vůbec nic.


Mgr. Ladislav Nevrkla


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.