znak Božic
 Co se děje...
Božická zákoutí: Královský tygr u Božic
Při rybářských závodech na Božickém rybníku (za Tesaříkovým- Kroutilovým) jsem získal od jednoho božického občana zajímavou informaci. Prý si pamatuje, že jako kluk viděl u tohoto rybníka utopený německý válečný tank.
Nedalo mi to a začal jsem pátrat, jestli se někde něco o této události nenajde. A ejhle – našlo! Na webových stránkách http://www.kvh.estranky.cz/fotoalbum/kralovsky-tygr-u-bozic/kralovsky-tygr/686 jsem našel zmínku, která tuto informaci potvrzuje. Navíc jsem se zde dočetl, že se nejednalo o ledasjaký tank, ale přímo o „královského tygra“!
Dovolím si zde uvést doslovný přepis z výše uvedených webových stránek. „ V lednu roku 1950 (8.1.1950) jsem si zajel ještě za Mikulov k Božicím, kde u cesty stál opuštěný a z části již i rozebraný nejtěžší německý tank zvaný Královský Tiger o hmotnosti až 68 tun (obr. 15). K těmto těžkým německým tankům patřil předchůdce královského Tigera a to Tiger o hmotnosti 57 tun. Ten jsem si při výuce tankové střelby také překreslil a je zde uveden na obr. 16.“
Zmínky o zničené vojenské technice pocházejí ze záznamů Jaroslava Koželuhy (nar. 1926), což je mj. vlastivědný pracovník, čestný člen Muzejního spolku v Mikulově. Z diskuze na webu jsem se dozvěděl, že Královský Tiger byl supertank své doby. Měl dlouhou hlaveň, která mu umožňovala zničit tank protivníka na velkou vzdálenost. Byl to typický defenzívní tank s kvalitním předním pancířem. Kvůli značné hmotnosti ho však neunesla řada mostů.

Podrobnější údaje o Královském tygrovi najdete např. na http://www.fronta.cz/tezky-tank-tiger-ii-sdkfz-182
Vybral jsem odtud některé zajímavé údaje:

Výrobní série

Výroba prototypů se vzhledem k požadavku na unifikaci s připravovaným Pantherem II dosti protáhla. První prototyp byl předveden až 20. října 1943. V prosinci 1943 byla zahájena sériová výroba, bylo objednáno 1200 kusů tanku. Prvních 50 kusů tanku Tiger II bylo vybaveno věží Porsche, ostatní měly obdobnou věž Henschel. Věž Porsche se od věže Henschel odlišovala nebezpečným seříznutím přední části a velitelskou věžičkou, která přesahovala základnu věže.
Vzhledem k použití těžšího kanonu a silnějšímu pancéřování měl Tiger II značně vyšší hmotnost než Tiger I - téměř 70 tun. To samozřejmě zhoršovalo jeho výkonnost, spolehlivost i jízdní vlastnosti. Jinak se ale jednalo o jeden z nejlépe chráněných a vyzbrojených tanků války.


Těžký tank PzKpfw VI Ausf. B Tiger II (SdKfz 182)


Během výroby došlo k několika menším modifikacím. U několika prvních tanků byl použit binokulární zaměřovač, později byl používán monokulární. Zabudován byl také mírně vylepšený kanon 8,8 cm KwK 43/III. Připravovalo se i použití kanonu 10,5 cm KwK L/68. Konstruktéři firmy Henschel navrhli i Tiger II s kanonem ráže 128 mm (projekt VK 7001 na který později navázal E-100).
26. února 1944 Hitler zrušil u modelů Tiger a Panther označení římskými čísly (tank se dále nazýval PzKpfw Tiger II Ausf. B).
Na rozdíl od Tigeru I, který můžeme pokládat za vrchol klasické německé konstrukce tanků, byl Tiger II se svým moderním šikmým pancéřováním spíše těžším protějškem tanku Panther, který jako první využil poznatky z tanků ruské konstrukce.
Neoficiálně byl Tiger II nazýván také Königstiger. Celkem bylo od prosince 1943 do konce války vyrobeno asi 500 kusů tanku Tiger II.

Bojové nasazení
Do výzbroje byly tanky Tiger II zařazeny na jaře 1944 a poprvé bojově použity na východní frontě v květnu 1944. Nejznámější je jeho nasazení v ardenské ofenzivě v prosinci 1944. Zde se ale negativně projevila jeho hmotnost a jízdní vlastnosti. Po vyčerpání pohonných látek musely posádky často nechat Tiger II stát na místě a nechat ho napospas nepříteli.
Tigery II byly také použity v poslední ofenzívě německé armády - operaci Jarní probuzení k znovudobytí Budapešťi v březnu 1945. Po nadějném začátku operace se Tigery zamotaly do nepříznivého bahnitého terénu, což byl konec ofenzivy.
Jinak ale na Tiger II s jeho vynikající palebnou silou a pancéřovou ochranou, pokud operoval na vhodném terénu a s dostatkem paliva (což byl chronický německý problém), neměli Spojenci odpovídající protizbraň. Např. amerického Shermana mohl Tiger II zničit na vzdálenost 3,5 km!


Technická data




Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Připravil Mgr. Ladislav Nevrkla


 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.