znak Božic
 Co se děje...
Poločas rozpadu: Kde jsme a co z toho máme
Na jednom loňském zasedání zastupitelstva nás pan starosta informoval o tom, že obec dostala nabídku vstoupit do nově formovaného Sdružení místních samospráv (SMS ČR). Okomentoval to nějak v duchu, že už dávno jsme ve Svazu měst a obcí a že si myslí(me), že je zbytečné vstupovat do něčeho nového, podobného, co navíc není relevantním partnerem ministerstva financí.
Rok se sešel s rokem, nové sdružení se pomalu rozrůstá, a co hlavní: ukazuje se, v čem je hlavní rozdíl mezi oběma subjekty. Zatímco starší a silnější Svaz měst a obcí zastupuje především zájmy velkých měst (jeho předsedou je europoslanec Oldřich Vlasák), vstupují do Sdružení místních samospráv především menší města a obce, zhruba s počty obyvatel do 5 000, což se týká také Božic.
Sdružení místních samospráv (vzniklo před 2,5 roky) je v současné době již pro ministerstva stejným připomínkovým místem jako Svaz měst a obcí, i když zatím sdružuje asi tisíc radnic, zatímco Svaz jich za 19 let své činnosti má asi dva tisíce.
Jsem toho názoru, že právě nastal čas, aby naše obec přehodnotila svůj dřívější postoj a provedla změnu: Navrhuji, aby obec Božice zvážila své další účinkování ve Svazu měst a obcí (neříkám, aby teď hned vystoupila) a aby současně podala přihlášku do Sdružení místních samospráv (SMS ČR). Na členství v obou svazcích by však rovněž nebylo nic divného. I v Rakousku mají dva svazy. Jeden hájí zájmy měst a druhý obcí. Myslím si, že každý by měl vědět, kam patří.

Bez ohledu na formální členství můžeme sledovat, zda se u vjezdů do naší obce v úterý 26.5.2009 v 8:00 hodin objeví protestní cedule „Vítá vás daňově diskriminovaná obec“ oznamující řidičům i ostatním občanům, že vjíždějí do daňově diskriminované obce. Členské obce Sdružení tyto cedule dostanou zdarma, nečlenové si je vytvářejí na vlastní náklady. Protest bude upozorňovat především na to, že menší sídla (1500 – 5000 obyvatel) dostávají z daňového přerozdělování výrazně méně peněz na občana než velká města nad sto tisíc obyvatel, ale i než malé obce do 1500 obyvatel.


Dodatek:
V Jihomoravském kraji se zatím přihlásilo do SMS ČR 87 obcí. Namátkou uvádím některé z okresu Znojmo a blízkého okolí: Hostěradice, Hrabětice, Jevišovka, Miroslav, Moravský Krumlov, Šanov, Šatov, Velký Karlov, Blížkovice, Mikulovice, Vranov n.D. Předsedou SMS ČR je Jan Pijáček, starosta obce Vlčnov na Uherskohradišťsku

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla, zastupitel obce