znak Božic
 Co se děje...
Potřebují Božice další mokřad?
Motto:
I. Z usnesení 11. zasedání zastupitelstva obce Božice ze dne 5.6.2008:
Bod 7. Přijetí dotace z Operačního programu životního prostředí na Vodní a mokřadní biotop u Božického potoka ve výši 3.179.801,- Kč.
II. www.znojemskydenik.cz ze dne 19.8.2008:
Z mokřadů se stane park. Třímilionovou dotaci získali v Božicích na úpravu biotopu. „Místu, které se nedá zemědělsky využít, říkáme mokřady božického potoka,“ řekl starosta Božic Miroslav Klíč. Obec v místě vybuduje klidovou zónu, kde bude rybník se dvěma tůněmi. „Je zde stojící voda s rákosem, které chceme zdokonalit. Naše oblast od Božic až k Hrušovanům nad Jevišovkou trpí velkým suchem. Myslíme si, že každá vodní plocha, která tu vznikne, je správná,“ dodal starosta.

A jaká je skutečnost?
Letecké snímky božických mokřadů jsou působivé. Vše je tak nějak načančané, akurátní, hladiny jezírek září, vysečené břehy a náspy to vše lemují. Devět hektarů bývalých podmáčených polí a luk zdá se smysluplně využito.
Realita zblízka je však bohužel po většinu roku jiná. Když se to vezme kolem a kolem, tak právě mokřady nenabízejí slibovaný přírodní biotop, kam míří vědychtiví odborníci, běžní milovníci panenské přírody a na exkurzích se zde pravidelně střídají nejen žáci zdejší školy, ale i škol z celého šírošírého regionu. Ale ono nic! I ten kruh pro čapí hnízdo zeje již řadu roků prázdnotou (mám za to, že se čápovi ten základ v kruhu musí udělat).
A do toho přichází návrh rady, aby zastupitelstvo odsouhlasilo nejdříve záměr, pak žádost a nakonec schválilo přijetí více než 3 miliónové dotace na vybudování dalšího rozsáhlého mokřadu, tentokrát v prostorech u Božického potoka, jak se říká za Solařovými. Musím zde podotknout, že zastupitelé našeho klubu Pro Božice tuto aktivitu nepodpořili, neboť k dotaci musíme přidat taky pár set tisíc korun z vlastního napnutého rozpočtu a ukrajovat tak peníze, které by se třeba mohly použít na kousek chodníku pod božickými sklepy (viz koláž Jak se vám líbí? na těchto stránkách), nebo za ně zakoupit moderní vybavení, tj. lavice + židličky pro tři třídy základní školy (pravda, nejsou tak vidět, bohužel).
Doopravdy by mě zajímalo, jakými cestami se ubírá myšlení těch státních či regionálních politiků a úředníků, kteří takové dotace schvalují a poskytují. Že by tam seděli jenom samí „zelení“?
Obávám se, že pravdu mají skeptici, kteří říkají, že nový mokřad Božice ani tak moc nepotřebují, nutně však potřebují onu třímiliónovou dotaci!

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Ladislav Nevrkla


 
Božický potok v pozadí (lemovaný sporým stromovím a křovinami) a za ním hektary pro nový mokřad.
 
Letecký snímek současných mokřadů Niva pod Božicemi.
 
Prostor pro budoucí Mokřad u Božického potoka.
 
Současný mokřad i s čapím hnízdem.