znak Božic
 Co se děje...
Cesta z Božic do svobodného světa za 60 minut – 1. část
Úvodem

Letos začátkem září uplyne čtvrt století od jednoho z nejoriginálnějších útěků přes železnou oponu. Kouzlem nechtěného k němu došlo v oblasti, kde „otec“ elektrifikace drátěného zátarasu na hranicích se západními státy Ludvík Hlavačka elektrifikoval v březnu 1952 první 9 km úsek. Ten Ludvík Hlavačka, který se – tehdy zrovna čerstvě ve funkci velitele krajského velitelství StB ve Zlíně (Gottwaldově) - nechvalně vyznamenal při nezdařeném zatýkání velitele božické Světlany Antonína Daňka 16.5.1949 v Božicích. Zaskočený Daněk (bývalý partyzán) se pokusil z obklíčení prostřílet a zasáhl mj. dobře mířenou ranou z pistole Hlavačku do břicha a vážně ho zranil. Sám nakonec v beznadějné situaci obrátil zbraň proti sobě. Hlavačka se však ve znojemské nemocnici brzy uzdravil a krátce na to i povýšil – hodnostně (nejdříve na štábního kapitána a posléze na plukovníka) i služebně (byl v letech 1950 – 1953 nejvyšším velitelem Pohraniční stráže). Koho zajímají podrobnosti o božické pobočce odbojové skupiny Světlana, nechť sleduje náš seriál Případ Světlana na www.probozice.wz.cz.

I. Co se vlastně stalo?

1. Zpráva z tisku

Horkovzdušným balonem unikl 7. září 1983 do svobodného světa někdejší československý cyklistický reprezentant Robert Hutyra. Bylo to největší vítězství tohoto sportovce, dvojnásobného mistra Československa v silniční cyklistice. Vystudovaný stavební technik a úspěšný sportovec Robert Hutyra z jihoslovenského Šamorína překonal železnou oponu v balonu vlastní výroby s manželkou, dcerou, synem a závodním kolem. Přistál v Rakousku u obce Falkenstein. Odvážnému uprchlíkovi blahopřál i tehdejší americký prezident Ronald Reagan.

2. Cesta zpět nadosah

Když Robert Hutyra před pětadvaceti lety, 7. září 1983, přelétával vlastnoručně ušitým (tedy přesněji řečeno ušitým manželkou) balonem železnou oponu a ve tmě hluboko pod ním vybuchovaly světlice, ani by ho bývalo nenapadlo, že by se někdy chtěl vracet. Robert Hutyra se s celou rodinou nakonec usadil v USA, v Coloradu. V USA se živil jako stavař: kupoval parcely, budoval na nich domy a ty pak prodával. Hned po přistěhování se stal členem tamního balonového klubu a je také čestným členem balonového klubu v Novém Mexiku. Přesto nyní myslí na návrat domů. Se svým přítelem, cyklistickým závodníkem Jánem Svoradou, staví v Luhačovicích dům, aby se do něj jednoho dne s manželkou mohl nastěhovat. Možná navždy. „Že se vrátím, to jsem si tehdy nedokázal představit. Byl jsem pevně rozhodnutý, že odejdu navždy z komunistické zóny,“ vzpomíná dnes.

Příště: Rozhodnutí k cestě za svobodou

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Připravuje Mgr. Ladislav Nevrkla