znak Božic
 Co se děje...
IDS: Vstupujeme do integrované dopravy
Obdržel jsem ve čtvrtek 22.4.2010 pod názvem Zavádění integrovaného dopravního systému k připomínkování návrh nových připravovaných jízdních řádů. Zástupci společnosti KORDIS (zabývá se fungováním a rozvojem integrovaného dopravního systému v Jihomoravském kraji – dále IDS) potvrdili termín zavedení poslední fáze rozšíření IDS (název je Rozšířování Znojemsko) od 1.7.2010.
Nejvýznamnějším a největším dopravním uzlem v našem regionu se stanou Pohořelice (okres Brno-venkov), v menší míře Znojmo (ve směru na Prahu a města v regionu včetně některých měst v kraji Vysočina).
Do Pohořelic se budou sjíždět mj. linky autobusů od Znojma – linka 108 http://www.idsjmk.cz/rozsirovani/jrady/108.pdf a od Hevlína (přes Hrušovany n.Jev., některé spoje až z Laa a.d.Thaya) – linka 104 http://www.idsjmk.cz/rozsirovani/jrady/104.pdf

Na webových stránkách www.idsjmk.cz jsou uvedeny informace o současném stavu systému i o připravovaném rozšiřování (http://www.idsjmk.cz/rozsirovani.aspx) a zejména o existujících i připravovaných jízdních řádech autobusů a též dopravních společnostech, které budou přepravu na uvedených linkách zajišťovat.

Jízdní řády jsou připravovány tak, že autobusy se sjedou ve stanovenou dobu vždy do místa tzv. přestupního terminálu. Zde mají přestupující cestující možnost přestoupit z autobusu do autobusu a po cca 5 minutách se autobusy budou rozjíždět do svých směrů uvedených výše. Malým přestupním terminálem, který nás ovšem bude nejvíc zajímat, jsou Lechovice a v menší míře i Hrušovany n. Jev. I tady platí výše uvedená provázanost a možnost přestupu.
Pro Božice zásadní sdělení je: Končí přímé spojení bez přestupování Božice – Brno a jako přepravce na linkách do Lechovic (do Znojma a do Brna) a do Hrušovan n.Jev. končí naše Břežanská dopravní společnost. Na těchto linkách budou dopravu zajišťovat následující dopravci: Znojemská dopravní společnost (ZDS) – PSOTA, Znojmo, ADOSA Rosice a Bítešská dopravní společnost (BDS-BUS), Velká Bíteš. Přímé spojení Božice – Znojmo zůstává zachováno, linku však bude místo Břežanské dopr. spol. zajišťovat Znojemská dopr. spol. – PSOTA.
Břežanská dopravní společnost uspěla ve výběrovém řízení na linky 818: Znojmo – Šatov, 819: Znojmo – Chvalovice, Hatě, FREEPORT a 821: Znojmo – Tasovice – Dyjákovice – Velký Karlov – Božice a s jedním spojem na lince 820: Hrádek – Hevlín.

Prioritní pro sestavování jízdních řádů jsou začátky a konce směn (nebo vyučování) v Brně, ve Znojmě, popř. v dalších městech IDS a dále návaznost na jízdní řád vlaků. Ještě nyní je možné návrh jízdních řádů připomínkovat. Posuny jsou možné jen někdy, a to v řádu minut.

Cestující budou moci též využívat jednorázových jízdenek bez přestupu i s přestupem, bude možnost nákupu předplatních jízdenek (kde výsledná cena jízdného přepočtená na jednu jízdu je zajímavá). Zajímavá je i skutečnost, že bude možné využívat i MHD v Brně.

Bližší údaje o IDS jsou na webu (http://www.idsjmk.cz/).


Zpracoval Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.