znak Božic
 Co se děje...
Božická zákoutí: Tři rybníky v Hoja
Poslední fotohádanka s rybníkem a loďkou nebyla zdaleka tak lehká a samozřejmá, jak jsem se snažil v nápovědě uvést. Právě naopak. Každý, kdo se nad nepříliš kvalitním přefocením fotografie z letošního kalendáře Znojemsko 2010 (viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=141120091 ) pozastavil, začal hloubat: Je to na hrázi dnešního Božického rybníka (za Tesaříkovým, dnes Kroutilovým) nebo na hrázi dnešního druhého karlovského rybníka nedaleko známé Hraběcí studánky?
Nechme tedy vyprávět písemný záznam vztahující se k historické fotografii z roku 1935.

Rybníky
Na katastru obce neměly Božice ve svém vlastnictví ani jeden rybník. A to přesto, že v její bezprostřední blízkosti ležely čtyři velké rybníky. Tyto čtyři rybníky byly vlastnictvím majitele hrušovanského velkostatku hraběte dr. Karla Khuena-Belassiho. První rybník (dnešní Božický rybník) ležel v Petrovickém údolí (dnes zvané údolí Lásky) nedaleko bývalého mlýna (Tesaříkovo, dnešní Kroutilovo) a býval zásobárnou vody pro mlýnský náhon. Klidná nádherná oblast a bahnité, rákosím zarostlé břehy, byly rájem vodního ptactva. V rybníku byla hluboká místa a žilo zde mnoho chovných kaprů i dalších druhů ryb. Koupání v tomto rybníku bylo zakázané. Charakteristickým znakem byl i ostrůvek v přední části rybníka (hráz je jeho zadní částí) a pamětníci mi vyprávěli, že se zde na konci války „utopil“ německý „Královský Tygr“ (viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=240520092 ). Dnes je rybník – díky aktivitám božických rybářů a za vydatné pomoci obce – krásně upraven a je docela častým cílem vycházek i rájem oficiálních rybářů (s povolenkou), nikoliv pytláků.

Tři rybníky v Hoja
Na Příčním potoce položené, jako had od západu na východ protažené, v údolní kotlině oblasti zvané dříve Horní Hoja (dnes Přírodní rezervace Karlov) se nacházejí tři rybníky. Dříve neměly jméno – říkali jim Prvák, Druhák a Třeťák – dnes se nazývají Horní Karlov, Prostřední Karlov a Dolní Karlov (zvaný hovorově „Páťák“). Více viz http://www.probozice.wz.cz/index.php?menu=160520091. I ty patřily před rokem 1945 do vlastnictví dr. Khuena-Belassiho. Již tehdy byly břehy rybníků a jejich okolí nevšední přírodní scenérií a lákaly návštěvníky jedinečnými přírodními úkazy. Rybníky měly rozlohu 3 – 4 hektarů a místy dosahovaly hloubky až čtyř metrů. I zde se chovali kapři ve velkém. I zde jsme se mohli setkat (a setkáváme se dodnes) s množstvím ptactva.
A teď tedy řešení otázky z minulého týdne: Druhý rybník (dnes zvaný Prostřední Karlov), jehož hráz je u Hraběcí studánky byl vyhrazen hraběcí rodině a jejich přátelům ke koupání a k projížďkám na loďkách. Na břehu stála malá dřevěná převlékárna. Za hraběcí rodinou sem pravidelně jezdívali jejich přátelé až z Brna. Fotografie je tedy pořízená z hráze rybníka Prostřední Karlov, nedaleko Hraběcí studánky. I dnes je to krásné místo, které stojí za návštěvu. Jenom si udělat čas.

Foto: Na hrází rybníka Prostřední Karlov u Hraběcí studánky


Připravuje Ladislav Nevrkla

Foto autora


Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.
 
Pro zvětšení klikněte na foto.