znak Božic
 Co se děje...
Fotbal: V Horních Kounicích jsme příjemně překvapili
OP: Horní Kounice A – Božice A 2:2 (2:1)
Krásný fotbalový areál v Horních Kounicích byl tentokrát místem, kde se naši fotbalisté chtěli pokusit o nemožné v souboji s aktuálně druhým celkem tabulky Ve značně pozměněné sestavě, která se dávala dohromady ještě pár desítek minut před zápasem, bez jediného náhradníka na lavičce, ale s bojovným srdcem a velkým odhodláním jsme se pustili do hry. Základem našeho úspěchu byla disciplinovanost a plnění taktických pokynů trenéra, což splnili všichni hráči beze zbytku.
Úvodní půlhodinku jsem vlastní vinou na vlastní oči neviděl, ale podle světelné časomíry, která v době mého příjezdu ukazovala stav 1:1, jsem byl příjemně překvapen. Na vedoucí gól domácích odpověděl Honza Kudlička. Vojta Gregor poslal pěkný centr do vápna a Honza hlavičkou vyrovnal na 1:1. Domácí se snažili vrátit do vedení, ve zbývající čtvrthodince však byla hra poměrně vyrovnaná. Hrálo se hodně ve středu hřiště, kde jsme tentokrát operovali v novém, ale velmi dobrém složení. Náš brankář „Bobo“ řešil řadu situací dalekými výběhy před branku, bohužel ve 40. minutě to tak úplně nevyšlo a tak se domácí znovu ujali vedení, tentokrát 2:1.
Ve 2. poločasu očekávali domácí fanoušci, shromáždění vesměs u přední branky (což byla v té době ta naše) velký tlak domácích. I já jsem tam chvíli postával (než jsem spořádal svou porci vynikající pečené slaniny), ale postupně jsem se propracovával ke středu, neboť jsem chtěl vidět i naše útočné akce pěkně zblízka. A taky jsem se v 74. minutě dočkal. To Franta Hofman vybojoval míč u postranní čáry, nacentroval do vápna na nohu Honzy Kudličky, ten míč zasekl, zbavil se tak elegantně domácího obránce a ocitl se zcela sám před kounickým gólmanem. Bez zaváhání poslal přesnou střelu k zadní tyči a vyrovnal na 2:2!
V té chvíli se ukázalo, že tentokrát jsme po delší době schopni hrát svou hru a nenechat se o cenný bodík připravit. Naše obrana chránící výborného gólmana Roberta Musila (pořádně si v závěru zachytal, jednou mu pomohlo i břevno) byla jako za starých dobrých časů bezchybně dirigovaná Davidem Švestkou (tentokrát bez obvyklých výletů dopředu), předstoper Roman Šebela bojoval o každý míč. Záloha neměla slabin a byla asi naší nejsilnější zbraní. Výborný byl Vojta Gregor, ať už je v útoku nebo v záloze a taktický úkol zvládl dobře i Jiří Himal v útoku.. Osobně bych tentokrát vyzdvihl trojici, která mě zaujala nejvíc: Pohotový střelec Jan Kudlička (oč míň mluví, o to víc hraje a dává důležité branky), bojovný krajní obránce Svaťa Nevěčný (až na ten aut v prodloužení!), který nejen že to všechno uběhá, ale klidně se pustí i do hlavičkového souboje, a nový muž v áčku, Luboš Ralenovský. A to je můj „borec na konec“. Říkal jsem si, jak to, že tento výborný záložník dosud v „A“ týmu nehrál. Věřím, že jsme v tomto nelehkém utkání získali v jeho osobě tolik potřebného „hráče do každého počasí“. Za výkon i výsledek „hoši, děkujem!“.
Sestava: Robert Musil – Svatopluk Nevěčný, Roman Šebela, David Švestka, Aleš Žák – Luboš Ralenovský, František Hofman, Jan Kudlička, Petr Horký (kapitán) – Jiří Himal, Vojtěch Gregor. Trenér Jan Kudlička, vedoucí mužstva Karel Kučera.
Hlavní rozhodčí Koudela (taková veselá kopa), asistenti Šarkozi a P. Novák (ti byli na rozdíl od hlavního notně prokřehlí).
Zlepšený výkon bychom měli potvrdit v neděli 1.11.2009 na domácím hřišti proti Blížkovicím. Zápas začíná již ve 14:00 h a za týden v Olbramovicích, což bude poslední zápas podzimní části soutěže.

IV. C: Božice B – Hevlín 0:2 (0:0)
Ani náš „bé“ tým to neměl v tomto sobotním zápase jednoduché a nebýt pohotové „výpomoci“ třemi dorostenci a jen výjimečně hrajícím Ladislavem Hatašem, nebylo by našich ani plných jedenáct. Takto byla i „lavička“ V 1. poločasu jsme měli dvě šance – Honza Szabó trefil „pouze“ tyč a oblouček Patrika Šotkovského z 25 metrů vypíchl hevlínský gólman se štěstím nad. Hevlínští, kteří po vysokém vítězství v minulém kole nad Mackovicemi rekordním rozdílem 22:0, toužili po třech bodech i v Božicích, se celý poločas marně zbavovali nervozity na svých kopačkách.
V průběhu utkání docházelo i k některým přesunům (po zranění Mariana Vávry) a do obrany se tak dostal nakonec stabilní útočník Majkl. Právě po jeho nedovoleném zákroku nařídil jinak dobrý rozhodčí přísnou penaltu, kterou hosté proměnili a šli do vedení 0:1. I druhý gól, kterým si hosté pojistili vedení a nakonec i zajistili vítězství, padl ze standardní situace. Střela z přímého kopu asi ze 17 metrů prošla mezerou ve zdi, šla přesně k tyči a tak ji ani náš vynikající brankář Jiří Škrabal nestihl zneškodnit. Stav zápasu tak zůstal 0:2. Je však třeba dodat, že Hevlín herně zklamal i několik desítek prokřehlých diváků. Škoda, že nebylo do zápasu osloveno více našich dorostenců (věřím, že Kuba Benkovič v brance, Filip Šperka, Jura Šenkeřík nebo Vlasta Žilík by se taky neztratili) nebo i dalších příležitostných hráčů (napadá mě třeba Radek Kapaňa, určitě výborný by byl Mirek Koláček, možná by si zahrál i Roman Šob). Ti všichni by v našem „B“týmu mohli občas vypomoci. Zápas řídil sudí Vařacha.
V neděli 1.11.2009 hrajeme od 14 h ve Velkém Karlově.

OS dorostu B: Božice – Šanov 4:2 (2:1)
Na zápas našeho dorostu jsem šel ani ne tak kvůli výsledku, jako spíš podívat se na pěkný „odlehčený“ fotbal, plný hezkých fotbalových momentů a samozřejmě i na předpokládané vítězství našich barev.
Nebyl jsem nakonec zklamán, i když to tentokrát chvíli trvalo, než jsme našli tu svoji pravou „parketu“ a průběh zápasu přinesl i několik momentů, na které je lepší rychle zapomenout. Jedním z nich je i zranění Evžena Egnera (a následná ruka v sádře) po srážce s hostujícím gólmanem. Shodli jsme se všichni na tom, že za tento faul brankáře měla být nařízena penalta proti Šanovu. Evžen zápas dohrál, aniž tušil, že je jeho zranění vážnější, než se v první chvíli zdálo.
První velkou šanci jsme si vytvořili až v 19. minutě. Střelu Tomáše Rauše však gólman Šanova vyrazil na tyč a bohužel se v blízkosti branky nenacházel nikdo, kdo by tuto odraženou střelu vrátil do branky. Vzrušení přinesla 36. minuta, kdy jinak výborný šanovský brankář atakoval našeho útočníka Evžena Egnera tak usilovně, až se přitom sám zranil a zbytek zápasu (zvláště těch několik minut první půle) prokulhal a výrazně tak oslabil své mužstvo. Pak však přišla 39. minuta, kdy si střelu po šanovském rohu srazil do vlastní branky náš pilíř zadních řad Tonda Těthal.. Naštěstí po rozehrávce následoval náš útok založený nejlepším hráčem utkání Patrikem Šotkovským. Ten přihrál do křídla Marianovi Vávrovi a jeho centr umístil do šanovské branky hlavičkou Evžen Egner. Bylo vyrovnáno 1:1. Důležitou branku dal ve 45. minutě David Šenkeřík. Byl to gól do šatny, který nás patřičně uklidnil. Poločas tak byl 2:1.
Do 2. poločasu nastoupil na kraji obrany Petr Griebaum a náš tlak pokračoval. Šancí a rohů bylo několik. V 60. minutě přišel Jiří Šenkeřík za Mariana Vávru a krátce na to bylo znovu vyrovnáno na 2:2. A opět u toho nechyběl Tonda Těthal. To nás ovšem zdravě „nakoplo“ k velkému tlaku. Jeden útok za druhým se valil na šanovskou branku a bylo jen otázkou času, kdy to tam spadne. Stalo se tak v 72. minutě a úspěšným střelcem byl Tomáš Rauš, ujali jsme se opět vedení 3:2. V 75. minutě nastoupil po delší době zaviněné zraněním Kuba Zifčák, který nahradil zraněného Tomáše Rauše a náš tlak pokračoval. Poslední branku – pojistku vítězství – vstřelil v 81. minutě krásnou ránou Patrik Šotkovský. Stav 4:2 již zůstal, i když jsme měli další příležitosti a pěknou ránu vypálil i velmi dobrý obránce Vlasta Žilík. Ještě nám zatrnulo v 89. minutě, ale spolehlivý gólman Kuba Benkovič vše vyřešil.
Vyhráli jsme a nadále vedeme tabulku bez ztráty bodu (máme jich 27), skóre 49:12 a před sebou poslední zápas v neděli 1.11.2009 v 10:15 h v Jiřicích.
Sestava: Kuba Benkovič – Zdeněk Chrenovský, Vlasta Žilík, Tonda Těthal, Broněk Horáček (Petr Griebaum) – David Šenkeřík, Filip Šperka, Patrik Šotkovský, Marian Vávra (Jiří Šenkeřík) – Tomáš Rauš (Kuba Zifčák), Evžen Egner. Trenér Tomáš Rauš. S přehledem a velmi dobře řídil zápas rozhodčí Vařacha.

OP žáků: Dobšice – Božice 3:0 (0:0)
V dnešním krásném, slunečném počasí jsme odehráli zápas s momentálně vedoucím mužstvem tabulky Dobšicemi. V prvním poločase byla naše hra na úrovni a dobrou obrannou hrou jsme do druhého poločasu nastupovali s bezgólovou remizou. Potom se ale začaly dít věci. V průběhu čtyř minut jsme dostali tři branky a bylo vymalováno! Bohužel všechny branky padly po našich chybách. Do konce zápasu se již nic důležitého nestalo, jen náš brankař V.Bačo chytil penaltu. Konečný výsledek 3 : 0 je pro nás dost krutý. Pochvalu za první poločas zaslouží všichni, za druhý nikdo. Zápas řídil s přehledem rozhodčí Vl. Vodák. Podzimní sezonu zakončíme domácím zápasem v neděli s Blížkovicemi.

Karel Hala (dnes pomezní, trenérem byl Ivo Egner)

OS přípravek: Božice – Hrušovany n. J. 0:0
Božice – Šanov 2:1

Mužstvo naší přípravky dnes končilo podzimní část soutěže na domácím hřišti. Prvním soupeřem byly Hrušovany. První poločas byl velmi vyrovnaný s šancemi na obou stranách. Druhý byl překvapivě po většinu času v naší režii, ale ani 3 "tutovky" neskončily gólem a tak zápas skončil 0:0.
Druhým soupeřem nám byl Šanov. Opět vyrovnaný zápas se tentokrát začal lépe pro nás. Gólem Petra Tótha jsme vedli 1:0. Když po přestávce tentýž hráč zvýšil na 2:0, začali jsme věřit v bodový zisk. Soupeř ale vyvinul ke konci velký tlak, který ovšem přinesl pouze snížení a tak se naši chlapci mohli radovat z výhry 2:1.
Skutečnost,že jsme ve dvojzápase inkasovali pouze 1 gól je obrazem výborné práce celého družstva, zejména však obrany ve složení Ondra Zapletal, Radek Šob a Katka Čurdová. Tito dnes pracovali jako téměř neprostupná zeď. Rovněž nás dnes podržel brankář Martin Šperka. Pochvalu ale za dnešní bojovný výkon zaslouží úplně všichni, kteří dnes oblékli dres.
Na závěr mně jen trošku mrzí, že třeba chlapce z Hrušovan přijelo podpořit slušné množství rodičů a známých. Našich příznivců bylo jenom několik, převážně z řad rodičů. Naše nejmenší naděje si alespoň doma větší podporu nezaslouží?

Martin Vařeka

Ženy – MSŽD D: Božice – Ocmanice 0:1
Nedělní zápas hraný za nádherného slunečného počasí přilákal do našich ochozů docela dost diváků (včetně těch z Ocmanic u Náměště). Značná část z nás však jediný gól zápasu neviděla, neboť padl po 30 sekundách hry z prvního ocmanického útoku, a my jsme se teprve k našemu hřišti blížili. Ve zbytku zápasu se naše hráčky marně snažily vyrovnat, což se jim nepodařilo ani ve 40. minutě z penalty, nařízené za ruku hostující stoperky. Ocmanice, které vedou naši skupinu, si tak své postavení díky tomuto těsnému vítězství ještě upevnily. Zápas řídil rozhodčí Pokorný, na čarách mu asistovali P. Novák z Lechovic a R. Fojtík z Břežan.