znak Božic
 Co se děje...
Vize 2010
Společný jmenovatel akcí obce v současnosti je dvojjediný – nekoncepčnost a nahodilost. Přitom s vynaložením určité míry úsilí si v Božicích životaschopnou koncepci představit lze. Kdysi zde určitá koncepce byla, ale současnost připomíná spíš jen prázdnou skořápku.

Jakou vizi naše obec může mít? K tomu směřuje můj článek.

Nebudu tvořit koncept pro celou obec, ale jen pro malou, leč důležitou část – křižovatku před školou. Jedná se o velký, nevalně upravený prostor, který se dá přebudovat na efektní i efektivní kruhový objezd a tento projekt by krásně navazoval na linii přestaveb a staveb v daném prostoru (střecha školy – pastelky – „obchodní“ domek – pošta). Kruhový objezd by mohl vyřešit také autobusovou zastávku – žáci by nemuseli přecházet silnici. Kolem zastávky se dá lehce vytvořit víceúčelový prostor. Dalo by se sem přesunout kryté posezení, jehož současné umístění je nevhodné (komu by se líbilo mít srocoviště na „zadním dvorku“ – u ostatních bytových domů v Božicích se soukromí nájemníků dodržuje a jejich prostory nejsou jen tak průchozí).

Kdyby obec vážně uvažovala nad koncepcí kruhového objezdu, tak už nyní by jí muselo být jasné, že vzniklý prostor u nové zastávky přímo vybízí k tomu, aby zde vzniklo dětské hřišťátko. Současně bych zrušil příjezdovou komunikaci ke školní bytovce a školní kuchyni zepředu (ze současné křižovatky) a vybudoval cestu zadní – mezi „pastelkami“ a školní bytovkou. Důvod je prozaický – ta současná by narušovala nově vzniklý prostor zastávky a nezapadala by do nového možného řešení uvedeného prostoru. Stávající vjezd by zůstal jen pro pěší (chodník, pěšina). Navázat na kruhový objezd by mohlo vytvoření parčíku na trávníku před školou.

Vybudováním kruhového objezdu by kolem školy zbývalo už jen jediné: zbourat starou a postavit novou tělocvičnu. Všechno to stojí peníze, všechno je hudbou budoucnosti, v případě kruhového objezdu asi nepříliš vzdálené, ale další projekty jsou v současnosti nereálné.

Obec musí dobudovat kanalizaci – ale ani tento závazek nebere příliš vážně. Kdyby brala, tak by nikdy nestavěla předražený bazén. Kdyby obec své závazky k občanům brala vážně, už dávno by celá škola (včetně zmíněné tělocvičny) byla dobudovaná, přestavěná, s moderním vnitřním vybavením a novým školním nábytkem.

Místo toho se pouští do dotovaných avantýr. Je mi ukradené (jako občanovi obce), že stát či kraj dají miliony na hloupé projekty (mokřady), ale vadí mi, že obec dává své prostředky do těchto projektů také. I kdyby to bylo jen 15% z celkové částky, protože nikoho na obci nenapadlo, že o každý projekt se musí pak starat, a to stojí další peníze. Takto se obec zakopala v „mandatorních“ výdajích a není schopna využít smysluplných dotací (na dětské hřiště nebo tělocvičnu lze každoročně využít dostatek dotačních titulů), není schopna ročně postavit ani jednu ulici kanalizace.

Diskutovat
Zobrazit všechny příspěvky

Pavel Nevrkla


 
Koláž možného řešení křižovatky u školy (pro větší detail nutno kliknout na obrázek).
Autor: Pavel Nevrkla